skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
ДКСК: Заев не може да биде премиер и министер за финансии
Заев: Го повлекувам предлогот да бидам и министер за финансии, иако уставот и законите го дозволуваат тоа
Атанасов: Сакав да бидам министер, бидејќи во образованието се прави малку
Весел Мемеди ќе поднесе оставка од функцијата потпретседател на Собранието
Шекеринска: Северна Македонија ќе учествува на сите сензитивни дискусии во НАТО
Димитров: Бугарија и Македонија ќе најдат начин низ пријателство и почит да го решат прашањето за Гоце Делчев
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV

ЈП „Паркови и Зеленило“ најавува 43 нови зелени проекти

ЈП „Паркови и Зеленило“ најавува 43 нови зелени проекти
  • 01.03.2019

Јавното претпријатие „Паркови и зеленило“ најави 43 нови проекти за зелени површини, во соработка со град Скопје. По повод 58 годишнина од основање на претпријатието, директорот на брифинг со новинарите го одбележа роденденот и прецизираше дел од идните планови. Задниот дел на Филхармонијата ќе се реновира и ќе има додаток на зеленило. Се најави и уредување на вториот дел на Градскиот Парк, како што се реновирања на нерамнините по патиштата на „Луна Паркот“, поставување на нови прскалки и засадување на нови зеленила позади него.

Муча, заклучи дека минатат година, за разлика од претходнит е финансиски доста поуспешна, со тоа што се забележува  плус од околу 5000 евра.  Инвестиционата програма, како што рече тој, за разлика од лани има покачена работа со 127,000 подигнати зелени површини.

Градоначалникот на Град Скопје најави и дека секоја жардињера ќе биде засадена со зимзелени дрвва. Се најави и затворање на рампите во Градскиот Парк поради нивно несовесно користење во вечерните часови и ќе се заменети созаштитни  столбови. Се најавија и 12.000 нови садници како и засадување на 8.000 дрвја низ Скопје.

Загриженоста  во погледот животната средина на главниот град евлијаела и на порстот на буџетот за подигање на зелени површини.

Back To Top