skip to Main Content

Укината забраната за сообраќај на тешки товарни возила на Стража

Укината забраната за сообраќај на тешки товарни возила на Стража
  • 05.01.2019

Укината е забраната за сообраќај на тешки товарни возила на патниот правец Гостивар-Кичево преку планинскиот превој Стража, информираат од ЈП Македонија пат.

Претходно беше укината забраната за сообраќај на тешки товарни возила на патниот правец крак – Маврово – Дебар.

Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози, наместа со остатоци од снег на коловозот по интервенција на екипите на ЈП „Македонија пат“. Од ЈП Македонија пат посочуваат дека нивни дежурни екипи постојано се на терен и ги одржуваат сите патни правци проодни.

Отежнато движењето на патниот правец до Голак

Снежните врнежи кои паѓаа во изминатите 12 часа го отежнаа движењето на патот од Делчево до планината Голак. Како што информираат од Македонија пат подружница Штип со расчистувањето на снегот на патот кој води до Голак ќе се започне по отстранување на дефект на едно од возилата кои се задолжени за таа намена.

-Точно е дека на патниот правец од Делчево до Голак се уште има снег на коловозот. Малку се доцни со неговото расчистувањет поради дефект на едно од возилата, па во моментот не сме во можност да започнеме со активности за расчистување на снегот на овој патен правец, велат од Македонија пат – Делчево.

Во меѓувреме останатите возила работат на расчистување на останатите патни правци од Делчево кон соседните градови и граничниот премин Делчево.

-Останатите возила кои ни се во функција од утрово работат на расчистување на патните правци Делчево – Каменица, Делчево-Берово и Делчево-Граничен премин. На овие сообраќајни правци сообраќајот се одвива по чисти коловози, додаваат од дежурната служба на Македонија Пат од Делчево.

Снегот кој го зафати североисточниот регион не предизвика посериозни потешкотии во сообраќајот кој сепак се одвиваше во зимски услови и со намален интензитет. Снежната покривка во Делчево изнесува 1-2 сантиметри додека околу пет сантиметри снег изнесува снежната покривка во Малешевијата. На планината Голак висината на снежната покривка е помеѓу 10-15 сантиметри.

Back To Top