skip to Main Content

Славчо Попоски: ТОПЛАТА ОБЛЕКА на вас – СТУДЕНАТА ЕКСПЛОЗИЈА пристигна

Славчо Попоски: ТОПЛАТА ОБЛЕКА на вас – СТУДЕНАТА ЕКСПЛОЗИЈА пристигна
  • 04.10.2019

Студената експлозија која ја зафати Европа значително се почувствува и кај нас и тоа по големиот пад на температурите на воздухот. Во текот на денешниот ден Голема разлика има во температурите на воздухот за разлика од вчерашниот и денешниот ден кога истите се пониски дури и за повеќе од десет степени понекаде.

До крајот на денов ќе се задржи претежно облачно на повеќе места со повремени врнежи од дожд. Поинтензивни врнежи ќе има во источните и во јужните предели од државава каде локално е очекува да наврне позначително количество на воден талог. Мали се шансите но сепак не се исклучуваат за на највисоките планински врвови да провее сосема слаб снег. Максималната температура денес ќе се искачи во интервалот само од 10 до 19 степени.

Ќе дува умерен ветер од северен правец кој на север и Долж Повардарието ќе засилува на интензитет. За време на викендот кој ни претстои ќе имаме променливо облачно и релативно свежо време а наутро и студено, ќе има и сончеви периоди кој доста подолги ќе бидат во недела. Наутро минималните температури ќе се спуштаат во интервалот од 2 до 10 степени па доколку излегувате ЗАДОЛЖИТЕЛНО со вас да си ја понесете и ТОПЛАТА ОБЛЕКА.

Исто така утре локално поради позначителната облачност не се исклучува можноста и за слаб локален дожд претежно во попладневните часоови. Максималните дневни температури на воздухот ќе се искачуваат во интервалот од 15 до 23 степени утре и од 18 до 25 во недела.

За подетални метео информации следете го официјалниот фејсбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ

Back To Top