skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
Атина бара исполнување на сите обврски од Договорот од Преспа
Пратеници бараат изборен модел со една изборна единица
Тимот на СЈО разрешен, предметите во рацете на Јовески
ВМРО-ДПМНЕ бара смена на Русковска – на шефовското место да седи професор

Славчо Попоски: НЕВРЕМЕ со ГРАД доаѓа кон Македонија

Славчо Попоски: НЕВРЕМЕ со ГРАД доаѓа кон Македонија
  • 24.08.2019

Македонија ќе се наоѓа под влијание на нестабилна но и многу топла и спарна воздушна маса која ќе условува нестабилно и многу спарно време.

Времето во претпладневните часови ќе биде сончево со мала облачност додека во попладневните а локално и во вечерните часовиќе има зголемена облачност и ќе биде нестабилно облачно со локална појава на пороен дожд, грмежи и засилен ветер.

Локално поради загреаната атмосфера и исполнета со енергија процесите ќе бидат ПОИНТЕНЗИВНИ и застапени во форма на НЕВРЕМЕ проследено со поинтензивен пороен дожд, силен ветер, електрични празнења и со појава на град.

Во ваква ситуација односно во случај на појава на електрични празнења на граѓаните ги советуваме да не претстојуваат на отворен простор и под осамени дрвја. Сепак и понатаму ќе биде многу топло па така максималните дневни температури на воздухот ќе се искачуваат во интервалот од 30 до 38 степени но поради зголемената влажност во воздухот и спарината која ја имаме истите ќе се чувствуваат како да се повисоки од реално измерените.

Подготви: СЛАВЧО ПОПОСКИ

Back To Top