skip to Main Content

Паста салата, одличен избор за балансирана исхрана

Паста салата, одличен избор за балансирана исхрана
  • 11.04.2018

Совршена пролетна, паста салата за балансирана исхрана. Одлична комбинација на протеини,јагленхидрати,масти и свеж зеленчук. Нискокалоричен оброк кој треба веднаш да го додадете на менито на вашата вечера.

Потребни состојки

за паста салата

250г фузили паста, варена

 моцарела преполовени

10 шери домат, преполовени

1/4  тенко исечен босилек

 

за дресинг

1/4 ш0лја маслиново масло

5 лажици балсамико оцет

2 лажици мед

1/2 лажица сенф

Во голема чинија ставете ги пастата, шери доматите, босилокот и добро промешајте.
Во посебен сад, составете го дресингот од масло, оцет,мед и сенф, зачинете со сол и бибер мешајте додека не се изедначат.
Прелијте ја салата со дресингот. Украсете со исецкан босилек, прелив од балсамичната глазура и сервирајте.

 

 

Back To Top