skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
Денеска во 18 часот седница на ЦО на СДСМ за кадровските промени
Последен ден од изборите во ЕУ, првичните резултати пред полноќ
Од среда започнува пријавувањето за социјална помош во центрите
Торонто влезе во големото НБА финале
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV

Обид на „Гугл“ за намалување на зависноста од смартфоните

Обид на „Гугл“ за намалување на зависноста од смартфоните
  • 16.09.2018

Водечките технолошки компании почнаа да посветуваат поголемо внимание на влијанието што нивниот производ го имаат врз секојдневниот живот на потрошувачите.

Резултатите од една студија, финансирана од „Гугл“, поврзана со времето кое секој ден корисиците го минуваат пред екраните на паметните телефони, покажуваат дека без разлика на возраста, полот, религијата и етничката припадност, сите луѓе се соочуваат со истиот проблем.

Континуираниот пристап до социјалните мрежи и мобилните апликации создава постојано чувство на посветеност кон паметните телефони, што за возврат предизвикува несакан личен стрес и анксиозност.

Основната идеја на истражувањето било да се утврди колку луѓе се зависни од мобилните уреди и дали тоа влијае на нивниот живот.

„Гугл“ истакнува две главни образложенија за ситуацијата – „пристрасната природа“ на смартфоните и различните можности кои им ги нудат заедно со желбата за постојана поврзаност со саканите луѓе.

Единствено решение е да се ограничи времето минато со смартфоните во рака, со што се ублажуваат симптомите на стрес и се создава чувствуво на поголема слобода.

За таа цел „Гугл“ ја подготви функцијата „Дигитал Велбиинг“, чија цел е да се натераат луѓето да го намалат времето што го минуваат со смартфоните во рака.

1tv.mk: Преземањето на авторски содржини обајавени на оваа страница е дозволено само делумно (маx. до 30 насто од содржината) и со ставање хиперлинк до содржината којашто се цитира. Непридржувањето до ова правило ќе значи крадење на информациите и соодветно ќе се санкционира од страна на BMJ Мedia Group, согласно позитивните законски норми.

Back To Top