skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
Обвинителството го стави под лупа бегството на Груевски
1ТВ ја презеде медиумската лидерска позиција
Европските Зелени го обвинуваат Орбан дека се обидува да предизвика конфликт
Заев: Груевски е кукавица, категорично ги отфрлам сите шпекулации за каков било политички договор со него
Груевски илегално влегол во Албанија, а со пасош излегол на границата со Црна Гора
Иванов одбива каква било инволвираност во врска со донесената судска одлука за Јанакиески
Заев-Борисов: Нашите две земји се пример за новата реалност на Балканот
1ТВ достапна на Тотал ТВ
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK

Легендарната „буба“ заминува во историјата

Легендарната „буба“ заминува во историјата
  • 14.09.2018

Германската автомобилска компанија „Фолксваген“ соопшти дека од јули 2019 година ќе престане со производство на легендарниот модел „буба“.

Првата серија од овој модел беше произведена во далечната 1938 година во Германија, а автомобилска компанија соопшти дека пред да го прекине производството во фабериката во Мексико ќе пушти во продажба две посебни серии „Final Edition SE“ и „Final Edition SEL“, кои ќе бидат достапни како купе и кабриолет.

Од „Фолксваген“ наведуваат дека причина за ваков чекор е трендот на автомобилскиот пазар, каде фокусот е насочен кон теренски возила и електрични возила.

– Прекинот на производството по три генерации, и речиси седум децении, ќе предизвика силни емоции кај љубителите на ова возило, истакна директорот на „Фолксваген Америка“, Хајнрих Воебкен.

Моделот беше дизајниран во 30-те години на минатиот век од Фердинанд Порше, а по Втората светска војна стана исклучително попоуларен, особено кај младите. „Буба“ доби култен статус во 60-те години со хипи движењето, но деценија подоцна почна да бележи пад во продажбата.

Мината година во САД биле продадени околу 15.000 примероци што е драматичен пар во споредба со 60-те години кога се продавале и по 420.000 возила.

 

1tv.mk: Преземањето на авторски содржини обајавени на оваа страница е дозволено само делумно (маx. до 30 насто од содржината) и со ставање хиперлинк до содржината којашто се цитира. Непридржувањето до ова правило ќе значи крадење на информациите и соодветно ќе се санкционира од страна на BMJ Мedia Group, согласно позитивните законски норми.

Back To Top