skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
Раскинувањето на Договорот за Казандол законито пресуди Управниот суд
На хирургија во Струга заболени девет здравствени работници од морбили
Прво писмо на Асанж по апсењето: Обиколен сум со убијци, не ми даваат да се бранам
Утре на Бихаќка и дебата за промена на кадри во извршната власт
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV

Кучињата ќе можат да ги придужуваат беспомошните и во автобусите на ЈСП

Кучињата ќе можат да ги придужуваат беспомошните и во автобусите на ЈСП
  • 16.05.2019

Александар Велески, кој боледува од церебрална парализа го оствари својот сон. Во иднина ке може да влегува во возила од јавен карактер со своето куче-придружник. Оваа идеја која веќе е имплементирана во други држави,ќе се спроведува и во нашата држава, откако беше донесен закон  со кој на милениците-придружници им се доволува влез во автобусите на ЈСП и во возовите.

Александар не можеше да ја скрие својата среќа и возбуда кога разбра дека заедно со кучето Бен, ќе можат мирно да се шетаат  низ градот и да одат онаму каде што порано не им било дозволено. Денес прв пат се возеше на жичарницата на Водно, каде верно го следеше и неговото куче.

Кучето Бен во ниту еден момент не се одвои од него и  беше негова верна сенка и заштитник. Александар вели дека Бен и емоционално му помага.

Откако се прошетавме со Александар и Бен по жичарата на Водно, тој ни го раскажа своето ново искуство.

Најверојатно, Бен ќе биде пример и за покренување на јавната свест за важноста и улогата што можат да ја имаат нашите  четириножни  пријатели. Кучињата можат да бидат од голема корист  и за луѓео што страдаат од епилепсија, анксиозност или кој друг хендикеп.

1tv.mk: Преземањето на авторски содржини обајавени на оваа страница е дозволено само делумно (маx. до 30 насто од содржината) и со ставање хиперлинк до содржината којашто се цитира. Непридржувањето до ова правило ќе значи крадење на информациите и соодветно ќе се санкционира од страна на BMJ Мedia Group, согласно позитивните законски норми.

Back To Top