skip to Main Content

Кој хороскопски знак со кој метод од алтернативната медицина треба да се лекува?

Кој хороскопски знак со кој метод од алтернативната медицина треба да се лекува?
  • 30.09.2019

Астрологијата отсекогаш била поврзана со здравјето. Луѓето без разлика дали веруваат или не во астрологијата и астролошките предвидувања и совети, често сакаат да прочитаат нешто за зодијачкиот знак, каква неверојатна љубов и какво здравје ги очекува.

Овен

Според астролозите, овните ги управува планетата Марс, па ако не се движите редовно и имате намалена физичка активност, ќе сте склони кон алергии, воспаление на очите и главоболка. Физичката активност е особено важна за вас, па за овните според астролозите, најдобро е третманот со физиотерапија и кинезитерапија, а освен тоа бакарот и железото се микроелементите кои секогаш се бараат од овните.

Бик

Бик обично е мирен и трпелив, тоа се пренесува на неговите биоритми. Планетата која ве води Венера управува со бои и звук, па според астролозите најдобра терапија за луѓето од овој знак е хромотерапијата. Лекувањето со бои и музика одлично ги стимулира вашите жлезди и одржување на организмот.

Близнаци

Навистина сте подложни на главоболки и стрес. Зодијачкиот знак се управува од планетата Меркур и затоа повеќе се дејствува со главата отколку со срцето. Вие сте склони кон многу болести и проблеми со срцето и дишењето поради секојдневниот стрес, затоа макробиотиката е ваша повеќе правилна терапија, односно превенција. Само со елементи кои се од природно потекло и не претрпеле преработка, ќе ја спречите појавата на опасни хронични заболувања.

Рак

Ракот е специфичен Хороскопски знак. Луѓето родени под овој знак се предводени од Месечината. Според астролозите, хомеопатијата е нивната најпознатата плодна терапија. Со овој вид на терапија луѓето ја лекуваат нарушената енергија од болеста, и ова е ефикасен начин кој води до излекување.

Лав

Овој знак се управува од Сонцето. Вие не сакате да се лекувате, не сакате да одите на лекар, не сакате да пиете таблети, но сте многу склони кон топлина. Затоа за лавот совршено се вклопува термотерапијата. Со термотерапија која вклучува топла вода, различни кади или каква и терапија која вклучува топлина, лавовите црпат сила и многу лесно  може да ја излечат болеста.

Девица

Интересен Хороскопски знак, отпорна на хируршки интервенции или барем така велат астролозите. Овој хороскопски знак добро се лекува со фитотерапија. Лековити растенија одлично ги полнат, а според астролозите Девица е знак кој може да извлече максимална корист од билките.

Вага

На овој знак му одговараат многу терапии. Овој знак е управуван од планетата Венера и затоа според астролозите најдобро плодна за вагата е ароматерапијата. Парфемите имаат посебна сила при претставниците на овој знак и со аромотерапија тие многу лесно застануваат на нозе. Но, поради дејството на Сатурн на зодијачкиот знак, вие лесно можете да прифатите и металотерапијата и кристалотерапијата.

Шкорпија

Владетел е планета Плутон, исто така познат и како планета на регенерацијата и затоа закрепнувањето од болести е полесно. Не се плашите да добивате каква и да е терапија, а дури и да ви се наметне хируршки третман, вие ладнокрвно го доживувате. Твојот живот е навистина „остар“ и бара острина, па според астролозите најмногу прифатлива за вас е акупунктура.

Стрелец

Овој знак често има проблеми со некој орган или функција. Кентаур е симбол на знакот, што значи знаење, па според астролозите за стрелците најпогодна е астролошката медицина, која покажува за кој период каква терапија да се примени. Исто така и хомеопатски лекови се ефикасни за стрелците, но треба да се знае за секој лек кога точно да се користи.

Јарец

Сатурн е вашата планета. На вас дефинитивно најмногу ќе ви одговара хиротерапија, металотерапија и кристалотерапија. Според астролозите, оваа терапија одлично влијае на коските, мускулите и зглобовите и е одличен начин за ослободување од болести на овој знак. Оваа терапија ги штити козирозите и од други болести, како болести на репродуктивниот систем, кон кои се склони.

Водолија

Благодарение на вашата планета Уран, владеете со чувствата, па за вас ориенталната медицина е најсоодветна. Медитација и јога се одличен избор за вас. Покрај нив, на Водолијата одлично и делуваат и лековити растенија, а се препорачува и честа употреба на ѓумбир.

Риби

Вие сте многу нежни навистина. Најмногу нежниот и чувствителен Хороскопски знак. Тешко е да се лекувате, не сакате агресивност и сте многу склони кон главоболка. Ова се должи на вашата планета Нептун. Затоа пранотерапијата ви одговара најдобро. Вие ја сакате биоенергијата, односно некој кој ќе ја стави раката врз вас и ќе ве лекува со неговата енергија. Вие не сакате да се грижите за инвазивни медицински методи, за кои не сакате ни да слушнете.

Погоре опишаните алтернативни медицински решенија се наменети само како мерка на претпазливост, во никој случај да не се заменат на стандардната терапија или на стандарден лекарски или стручен преглед!

Back To Top