skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
Продолжува судењето за „Титаник“ на СЈО
Кандидатите за технички експерти на интервју во собраниската комисија за надзор на следењето комуникации
Димитров во Грац на дебата за Преспанскиот договор и евроинтергацијата
Павлопулос: Грција ја поддржува европерспективата на Северна Македонија, но потребно е да се исполнат предусловите
Неофит: Ќе направиме се за целосна радост на нашите македонски браќа
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ

Институциите соработуваат за подигање на свеста за климатските промени

Институциите соработуваат за подигање на свеста за климатските промени
  • 14.03.2019

Институциите да придонесат за да се освестат граѓаните за климатските промени. Оваа е дел од универзитетската порака за да се допре до свеста на човекот за животната средина. Подобро утре да добие идната генерација, а за тоа да се постигне треба веднаш, свесно и одговорно да постапува секој човек. Професорите, велат, на овој начин ќе се намалат ризиците од природните катастрофи.

Но и граѓаните треба да придонесат за екологијата, сметаат професорите.

Глобалното затоплување веќе зема замав, а проблемот иако алармантен не се забележува. Енормно зголемените температури е една од последиците кои се неизбежни со климатските промени, профрсорите сметаат дека преку овие дебати ќе ги освестат и институциите, од кои очекуваат да излезат решенија за справување со климатските промени.

1tv.mk: Преземањето на авторски содржини обајавени на оваа страница е дозволено само делумно (маx. до 30 насто од содржината) и со ставање хиперлинк до содржината којашто се цитира. Непридржувањето до ова правило ќе значи крадење на информациите и соодветно ќе се санкционира од страна на BMJ Мedia Group, согласно позитивните законски норми.

Back To Top