skip to Main Content

Здрава пица од тиквички

Здрава пица од тиквички
 • 19.04.2018

Вкусни и здрави, тиквичките се богати со нутриенти, минерали, растителни влакна … Во комбинација со кашкавал, лук и јајце се одличен извор на протеини, а ќе му се допаднат на целото семејство.

Потребни состојки:

 • 4 средни тиквички
 • 1/3 шолја пармезан
 • 1 лажичка лук во прав
 • 1 лажичка бибер
 • ½ лажичка црвен пипер
 • ½ лажичка сол
 • 1 големо јајце
 • 1/3 шолја рендано чедар сирење
 • ½ шолја моцарела
 • доматен сос

Загрејте ја рерната на 200 степени. Изрендајте ги тиквичките во подлабок сад и во нив додадете ги сите состојки освен чедарот и моцарелата.

Убаво промешајте и ставете ја смесата во крпа за да ја исцедите течноста. Потоа распоредете ја смесата врз хартија за печење и распоредете насекаде подеднакво.

Печете околу половина час. Извадете ја кората од рерната, ставете ги врз неа доматниот сос,чедарот и моцарелата и вратете да се допече. Потоа исечете на парчиња и послужете.

 

 

Back To Top