skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
ДКСК: Заев не може да биде премиер и министер за финансии
Заев: Го повлекувам предлогот да бидам и министер за финансии, иако уставот и законите го дозволуваат тоа
Атанасов: Сакав да бидам министер, бидејќи во образованието се прави малку
Весел Мемеди ќе поднесе оставка од функцијата потпретседател на Собранието
Шекеринска: Северна Македонија ќе учествува на сите сензитивни дискусии во НАТО
Димитров: Бугарија и Македонија ќе најдат начин низ пријателство и почит да го решат прашањето за Гоце Делчев
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV

Град Скопје со опомени „на адреса“ на луѓето од импровизираните живеалишта (Фото)

Град Скопје со опомени „на адреса“ на луѓето од импровизираните живеалишта (Фото)
  • 31.07.2018

Импровизирани живеалишта никнуваат во Скопје и на најфреквентните локации. Куќа од душеци и картони е поставена веднаш до НБРМ, а слична таква и пред зградата на Астера. Под Кале, пак, има цела населба од импровизирани куќи.

Комунални инспектори соопштија дека направиле увид на терен и на луѓето што се сместиле во овие импровизирани живеалишта на јавни површини им изрекле опомени. Како што објаснуваат, констатирале нарушувања на комуналниот ред и јавната чистота.

Од Град Скопје се надлежни за чистотата во градот, а особено да спречуваат и да се справуваат со причинителите на загадувањето на воздухот и најавија дека имаат намера да го решаваат ова прашање коешто се провлекува со години.

Back To Top