skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
Јанева ќе сведочи пред Русковска во 10 часот во вторник
Јанева негира дека дала наредба за претрес на обвинителите
Обвинителот Рустеми сведочи во ОЈО
Стефанова за комуникацијата меѓу Јанева и Камчев: Не сум експерт за криминал
Скопје и Софија ја интензивираат соработката во одбраната
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV

Гори нискостеблеста шума во липковско и кумановско

Гори нискостеблеста шума во липковско и кумановско
  • 25.03.2019

Екипите на кумановската подружница на „Македонски Шуми“, утрово со две екипи на вработени се обидуваат да го локализираат пожарот што избувна вчера попладне во липковско, кај селата Руница, Думановце, Белановце и Брест. Во пожарот зафатени се стрништа и нискостеблеста шума.

-Теренот е тешко пристапен, се обидуваме да го локализираме пожарот. Известени се и надлежните служби, изјави директорот на кумановската подружница, Луан Бајрами. Вчера, интервенирала и екипа на противпожарната единица со цистерна.

Вчера гореше и сува трева во село Сув Ора, информираа денеска од РЦУК Куманово. Оттаму додаваат дека интервенирале екипа на кумановската противпожарна единица и на шумското стопанство. И таму гори нискостеблеста шума, а теренот е непристапен. Пожарот се уште е активен, се наведува во соопштението на РЦУК Куманово.

Back To Top