skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
Католиците го слават Велигден
Граѓаните го избираат петтиот претседател, прв на Република Северна Македонија
Охрид, Дебар и Ново Село избираат градоначалници
За победа во прв круг потребни 904.066 гласови, во вториот 723.253
МВР подготвено да обезбеди достојна и безбедна изборна атмосфера
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV

(Видео) Светски ден на хемофилијата

(Видео) Светски ден на хемофилијата
  • 17.04.2019

Дискриминирани луѓето кои боледуваат од хемофилија. Дете, поради билеста било одбиено да оди во градинка. Ако немало реакција на „Асоцијацијата за заштита на лицата со хемофилија“, малиот Матеј немало да се дружи со врсниците. Бараат повеќе разговори со психилозите во училиштата кои велат им се потребни на децата заболени од хемофилија. Ова се дел од пречките на кои секојдневно им се спротиставуваат. Свеста, очекуваат дека еден ден ќе биде покрената кај граѓаните, затоа и на плоштадот организираа собир.

Дечињата велат веќе се навикнати на редовната терапија.

Заболените од хемофилија имаат поголем ризик, обичен удар да им предизвика дополнителни компликации.  Здравството, образованието како и социјалната политика, според здружението, треба да ги земе во предвид препораките, за нивно подобро да функционираат.

1tv.mk: Преземањето на авторски содржини обајавени на оваа страница е дозволено само делумно (маx. до 30 насто од содржината) и со ставање хиперлинк до содржината којашто се цитира. Непридржувањето до ова правило ќе значи крадење на информациите и соодветно ќе се санкционира од страна на BMJ Мedia Group, согласно позитивните законски норми.

Back To Top