skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
Беља и Демири осудени на 19 години затвор за убиството на Саздо
Двајцата претседателски кандидати очекуваат победа во вториот круг
Евакуирана Операта во Сиднеј поради истекување на гас
Ден на национална жалост во Шри Ланка
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV

(ВИДЕО) Самохраната мајка Дафинка веќе пет години живее без струја со својата малолетна ќерка, праќа апел до ЕВН кои до сега останале глуви на нејзините барања

(ВИДЕО) Самохраната мајка Дафинка веќе пет години живее без струја со својата малолетна ќерка, праќа апел до ЕВН кои до сега останале глуви на нејзините барања
  • 22.01.2019

Проблем кој се влече веќе пет години. Самохраната мајка Дафинка Стојановска, во 2009 година диво се вселила во стан, бидејќи немала каде да ја згрижи својата малолетна ќерка. Таа поднела барање во 2014 година кога Законот за откуп на 30 години се појавил, но властите останале глуви.

Најпрво на Дафинка и било понудено доброволно да го напушти станот, по барањето за откуп, но не го напуштила бидејќи немала каде да замине со малолетната ќерка. На 22-ри декември и било одземено броилото на станот. Таа веќе пет години живее без струја.

Дафинка тврди дека се обратила на сите надлежни но тие не и дале одговор.

Таа спомна дека сака само да ја обезбеди најубавата иднина за својата ќерка, како и нормално детство но не може без основни услови за живот како што е струјата.

Дафинка прати апел до ЕВН, да се обезбеди струја на тие кои им е најнеопходна за нормален живот бидејќи државата треба да  помогне да ги згрижи своите граѓани.

1tv.mk: Преземањето на авторски содржини обајавени на оваа страница е дозволено само делумно (маx. до 30 насто од содржината) и со ставање хиперлинк до содржината којашто се цитира. Непридржувањето до ова правило ќе значи крадење на информациите и соодветно ќе се санкционира од страна на BMJ Мedia Group, согласно позитивните законски норми.

Back To Top