skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
ДКСК: Заев не може да биде премиер и министер за финансии
Заев: Го повлекувам предлогот да бидам и министер за финансии, иако уставот и законите го дозволуваат тоа
Атанасов: Сакав да бидам министер, бидејќи во образованието се прави малку
Весел Мемеди ќе поднесе оставка од функцијата потпретседател на Собранието
Шекеринска: Северна Македонија ќе учествува на сите сензитивни дискусии во НАТО
Димитров: Бугарија и Македонија ќе најдат начин низ пријателство и почит да го решат прашањето за Гоце Делчев
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV

Вашингтон стана прва сојузна држава која донесе закон за човечко компостирање

Вашингтон стана прва сојузна држава која донесе закон за човечко компостирање
  • 22.05.2019

Вашингтон стана првата сојузна држава во САД која донесе закон за компостирање како алтернатива за погребување или кремирање на човечки остатоци. Гувернерот Џеј Инсли, во вторникот, го потпиша законот за легализација на човечкото компостирање. Предлог-законот ќе стапи на сила во мај следната година.

Моментално во Вашингтон телата можат да бидат кремирани или закопани. Процесот на рекомпозиција e трета опција која го забрзува процесот на претворање на телата во почва.  Предлог-законот го опишува процесот како „забрзано претворање на човечки остатоци во почва“.

Back To Top