skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
Атина бара исполнување на сите обврски од Договорот од Преспа
Пратеници бараат изборен модел со една изборна единица
Тимот на СЈО разрешен, предметите во рацете на Јовески
ВМРО-ДПМНЕ бара смена на Русковска – на шефовското место да седи професор

1ТВ тема: Македонија напредува на скалата на работничките права, но каде се слабите алатки?

1ТВ тема: Македонија напредува на скалата на работничките права, но каде се слабите алатки?
  • 25.04.2019

Минатата година 23 работници починале на работното место. Детектирано ли е кои се причините за оваа сериозна бројка? Се почитува ли законот за заштита на работниците?

Царовска ја детектира вината во  работодавачите и во работниците. Во земјава минатиот перод е забележано зголемување на степенот на почитување на работничките права, сепак се уште има негативни примери. Во кои сегменти, односно сектори се кршат најмногу работничките права?

Гостин во Отворено Студио 1 беше Вилдан Дрпљани од Хелсиншкиот комитетм, со кого разговаравме на тема – „Македонија напредува на скалата на работничките права, но каде се слабите алатки?“

Целиот разговор погледнете го во видеото:

Back To Top