skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
Груевски останува во Будимпешта
Шекеринска во Брисел: Билатерални средби со министри за одбрана на НАТО земји
Ексклузивно интервју со Бојан Јовановски – петок 21:00 во Отворено Студио 1
Презентација на втор мониторинг извештај за работата на Државното правобранителство- „Заедно во борба против корупција“
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV

1ТВ дознава: Владимир Панчевски осомничен за АКМИС-от во Кривичниот суд

1ТВ дознава: Владимир Панчевски осомничен за АКМИС-от во Кривичниот суд
  • 18.09.2018

Од прв човек на Кривичнот суд, судијата Владимир Панчевски осомничен во Обвинителството за АКМИС Системите, дознава 1ТВ. Според нашите извори, Панчевски информацијата ја добил во писмената покана за распит од Обвинителството.

Панчевски во скопското Обвинителство ќе одговара на прашањата на двајцата обвинители околу АКМИС Системите во Кривичен. Тој не е единствениот кој ќе одговара на обвинителските прашања, но како што и претходно објави 1ТВ има само еден осомничен во постапката на ОЈО Скопје. На распит е повикан и шефот на Врховниот суд, Јово Вангеловски, но во својство на сведок, како и преостанати судии, инфоматичари и судски административци.

Лани во декември министерството за правда го објави извештајот за АКМИС Системите, откако работната група го провери електронскиот систем за распоредување на судските предмети во Кривичниот, Апелацискиот и Врховниот суд.

Во извештајот, меѓу другото, се наведе дека во Кривичен, 860 предемти не биле доделени на судија. Скопскиото обвинителство располага со докази од „скопска единица“, СЈО и од Судскиот совет. Нефоцијално, укажуваат дека во Кривичен, имало пракса предмети да се делат на рака, наместо електронски, по парав на тогашниот Претседател на судот на подобните судии.

Игор Стефановски

Back To Top