skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
Собраниската Комисија утре ќе ја започне дебатата по уставните амандмани
Со дополнителни докази на одбраната продолжува судењето за „27 април“
Трајковски по посетата на Груевски во Будимпешта, без коментар пред денешното рочиште за насилството во Центар
Во Врховен расправа по жалбата на Митриновски околу неговото разрешување
Мицоткаис до Ципрас: Не ја спасивте Македонија, туку отстапивте македонска националност и јазик
Гутереш: Преспанскиот договор е пример за мирно решавање спорови
1ТВ достапна на Тотал ТВ
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK

1ТВ дознава: Владимир Панчевски осомничен за АКМИС-от во Кривичниот суд

1ТВ дознава: Владимир Панчевски осомничен за АКМИС-от во Кривичниот суд
  • 18.09.2018

Од прв човек на Кривичнот суд, судијата Владимир Панчевски осомничен во Обвинителството за АКМИС Системите, дознава 1ТВ. Според нашите извори, Панчевски информацијата ја добил во писмената покана за распит од Обвинителството.

Панчевски во скопското Обвинителство ќе одговара на прашањата на двајцата обвинители околу АКМИС Системите во Кривичен. Тој не е единствениот кој ќе одговара на обвинителските прашања, но како што и претходно објави 1ТВ има само еден осомничен во постапката на ОЈО Скопје. На распит е повикан и шефот на Врховниот суд, Јово Вангеловски, но во својство на сведок, како и преостанати судии, инфоматичари и судски административци.

Лани во декември министерството за правда го објави извештајот за АКМИС Системите, откако работната група го провери електронскиот систем за распоредување на судските предмети во Кривичниот, Апелацискиот и Врховниот суд.

Во извештајот, меѓу другото, се наведе дека во Кривичен, 860 предемти не биле доделени на судија. Скопскиото обвинителство располага со докази од „скопска единица“, СЈО и од Судскиот совет. Нефоцијално, укажуваат дека во Кривичен, имало пракса предмети да се делат на рака, наместо електронски, по парав на тогашниот Претседател на судот на подобните судии.

Игор Стефановски

1tv.mk: Преземањето на авторски содржини обајавени на оваа страница е дозволено само делумно (маx. до 30 насто од содржината) и со ставање хиперлинк до содржината којашто се цитира. Непридржувањето до ова правило ќе значи крадење на информациите и соодветно ќе се санкционира од страна на BMJ Мedia Group, согласно позитивните законски норми.

Back To Top