skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
Судењето за „27 април“ одложено за 31 јануари, Русковска информира дека во обвинението нема суштински измени
Сослушано обезбедувањето, блиски роднини на Груевски нема да сведочат
Нови рочишта за „Топлик“ и за убиството на Саздовски
Отровен воздух и привремени мерки: бесплатен превоз во ЈСП, за два дена продолжен зимски распуст и два дена скијање во Маврово за децата
Во Грција почнуваат парламентарните процедури за ратификација на Договорот од Преспа
Нимиц ја повика Грција да го ратификува Преспанскиот договор
Делегација на Собранието на зимската сесија на ПССЕ во Стразбур
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ

1ТВ дебата: Како да се искорени говорот на омраза меѓу навивачките групи во Македонија?

1ТВ дебата: Како да се искорени говорот на омраза меѓу навивачките групи во Македонија?
  • 07.11.2018

Ширење говор на омраза, националистички пароли, недолично однесување и вулгарни пораки , натаму се на менито на навивачките групи во Македонија.

Изминатиот викенд Тетово беше во центарот на вниманието откако приврзаниците на ФК Шкендија, популарните „Балисти“ дефилираа низ градот со класичен говор на омраза врз база на национална припадност, а исто така употребија физичка сили врз кафуле, каде присутни беа гости од македонска националност. Сето ова „Балистите“ го приредија ден по јубилејната 30-годишна прослава на Војводи, навивачите на ФК Тетекс.

Веднаш во акција се фрлија од МВР, кои во соработка со СВР Тетово, организираа состанок со припадници од двете навивачки групи, на кој договорија мерки за во иднина се спречат таквите инциденти. Сепак, до помирување на односите меѓу „Војводите“ и „Балистите“ тешко ќе се дојде, ако судиме според соопштението на навивачите на ФК Тетекс. Сите овие детали, во врска со темата „говор на омраза меѓу навивачките групи“ во отвореното студио 1 со проф. Д-р Иван Анастасовски.

1tv.mk: Преземањето на авторски содржини обајавени на оваа страница е дозволено само делумно (маx. до 30 насто од содржината) и со ставање хиперлинк до содржината којашто се цитира. Непридржувањето до ова правило ќе значи крадење на информациите и соодветно ќе се санкционира од страна на BMJ Мedia Group, согласно позитивните законски норми.

Back To Top