skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
Хан ја повика ЕУ да отвори преговори со Северна Македонија во најбрз можен рок
Могерини: Се надевам на позитивна одлука за преговори со Северна Македонија и Албанија
Рама: Пендаровски е претседател со кој треба да се гордееш, Мета не тера да се чувствуваме засрамено
Од денеска нови регистарски таблички со NMK
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV

Љубов кон планината, од врвовите до засекогаш – Разговор со Илина Арсова и Јован Божиновски во Студио 1

Љубов кон планината, од врвовите до засекогаш – Разговор со Илина Арсова и Јован Божиновски во Студио 1
  • 10.01.2019

Двајца вљубеници во планината, алпинистката Илина Арсова, која ги има освоено седумте највисоки врвови на сите континенти и Јован Божиновски од Тетово, кој се качил на Шапка на три дена, но останал таму четири години.

-Снег. Многу снег и бордање. Попова Шапка е магична. Можеш да бордаш преку ден, навечер, 24/7. Кога не бордам, работам. Во лето планинарам, посетувам прекрасни места на Попова Шапка што заслужуваат да бидат видени, а 90% од луѓето во Македонија не ни знаат дека се таму. Имам пријатели од речиси целиот свет, домашни и странски гости кои се презадоволни. Во лето имаме тури со маунтбајк, офроуд џип, параглајдерство, сѐ што може да понуди планината, вели Божиновски.

-Дипломската тема ми беше Шар Планина, ја имав насликано, уште тогаш го разработував еколошкиот проблем низ сликарството. Тогаш отседнав подолг период, потоа како дел од спасителската екипа на Црвен Крст и особено поинтензивно за време на подготовките за време на Монт Еверест. Долго време поминував на Шара затоа што е една од моите омилени планини и беше идеална за тренинг, раскажува Арсова за нејзината љубов кон Шара.

Целиот разговор погледнете го во видеото.

Back To Top