skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
Судењето за „27 април“ одложено за 31 јануари, Русковска информира дека во обвинението нема суштински измени
Сослушано обезбедувањето, блиски роднини на Груевски нема да сведочат
Нови рочишта за „Топлик“ и за убиството на Саздовски
Отровен воздух и привремени мерки: бесплатен превоз во ЈСП, за два дена продолжен зимски распуст и два дена скијање во Маврово за децата
Во Грција почнуваат парламентарните процедури за ратификација на Договорот од Преспа
Нимиц ја повика Грција да го ратификува Преспанскиот договор
Делегација на Собранието на зимската сесија на ПССЕ во Стразбур
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ

Љубов кон планината, од врвовите до засекогаш – Разговор со Илина Арсова и Јован Божиновски во Студио 1

Љубов кон планината, од врвовите до засекогаш – Разговор со Илина Арсова и Јован Божиновски во Студио 1
  • 10.01.2019

Двајца вљубеници во планината, алпинистката Илина Арсова, која ги има освоено седумте највисоки врвови на сите континенти и Јован Божиновски од Тетово, кој се качил на Шапка на три дена, но останал таму четири години.

-Снег. Многу снег и бордање. Попова Шапка е магична. Можеш да бордаш преку ден, навечер, 24/7. Кога не бордам, работам. Во лето планинарам, посетувам прекрасни места на Попова Шапка што заслужуваат да бидат видени, а 90% од луѓето во Македонија не ни знаат дека се таму. Имам пријатели од речиси целиот свет, домашни и странски гости кои се презадоволни. Во лето имаме тури со маунтбајк, офроуд џип, параглајдерство, сѐ што може да понуди планината, вели Божиновски.

-Дипломската тема ми беше Шар Планина, ја имав насликано, уште тогаш го разработував еколошкиот проблем низ сликарството. Тогаш отседнав подолг период, потоа како дел од спасителската екипа на Црвен Крст и особено поинтензивно за време на подготовките за време на Монт Еверест. Долго време поминував на Шара затоа што е една од моите омилени планини и беше идеална за тренинг, раскажува Арсова за нејзината љубов кон Шара.

Целиот разговор погледнете го во видеото.

1tv.mk: Преземањето на авторски содржини обајавени на оваа страница е дозволено само делумно (маx. до 30 насто од содржината) и со ставање хиперлинк до содржината којашто се цитира. Непридржувањето до ова правило ќе значи крадење на информациите и соодветно ќе се санкционира од страна на BMJ Мedia Group, согласно позитивните законски норми.

Back To Top