skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
Германски печат: ЕУ земјите подготвени да ја прифатат само Северна Македонија
Расмусен: Земјите од ЕУ не можат да ѝ ја негираат на Македонија иднината што ја бара
Шекеринска: Земјава за една година направи скок од 23 места во однос на стабилноста
Новата амбасадорка на САД во земјава положи свечена заклетва
Сведок од УБК: До системот за прислушување се пристапуваше и надвор од МВР, од поранешниот Аеро клуб
Министерството за правда ги објави извештаите од надзорот во судовите за АКМИС системот
ОН: Светот до 2050 година ќе брои 9,7 милијарди луѓе
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV

Што се очекува од посетата на Путин во Србија – разговор во Студио 1

Што се очекува од посетата на Путин во Србија – разговор во Студио 1
  • 10.01.2019

Недела дена пред посетата на Путин во Белград, специјалните единици кои ќе го обезбедуваат се пристигнати во Србија. Кристина Атовска и Христијан Баневски во Студио 1 разговараа на оваа тема со новинарот Деан Андоновиќ.

На почетокот на разговорот, Андоновиќ рече дека гадрата на Путин неколкупати спречила атентат врз него.

– Околу 250 врвни професионалнци ги преземаат сите безбедносни мерки околу трасата каде ќе се движи Путин, но и соработуваат со српската полиција кои во изминатиот период беа подложени на испитувања. Меѓу тие 250 луѓе кои патуваат со Путин има и врвни експерти за хемиско и биолошко оружје, за храна, за сајбер криминал, а има податоци дека токму тие досега најмалку 5 пати спречиле обид за атентат на Путин, вели Андоновиќ.

Андоновиќ се осврна и на тоа што точно можеме да очекуваме од посетата на Путин.

-Најавени се најмалку 20 билатерални договори, главно од облста на енергетиката, тука треба веројатно да се потпише и фамозниот гасовод, како и воени, економски договори. Доаѓањето на Путин во овој период претставува голема чест за Србија,  Самиот факт дека првпат по 100 години еден српски државник добива еден од највисоките руски ордени „Александар Невски“ укажува како Русија се однесува кон Србија и каде е Србија на агнедата на Русија, анализира Андоновиќ.

Целиот разговор можете да го погледнете во видеото.

Back To Top