skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
Германски печат: ЕУ земјите подготвени да ја прифатат само Северна Македонија
Расмусен: Земјите од ЕУ не можат да ѝ ја негираат на Македонија иднината што ја бара
Шекеринска: Земјава за една година направи скок од 23 места во однос на стабилноста
Новата амбасадорка на САД во земјава положи свечена заклетва
Сведок од УБК: До системот за прислушување се пристапуваше и надвор од МВР, од поранешниот Аеро клуб
Министерството за правда ги објави извештаите од надзорот во судовите за АКМИС системот
ОН: Светот до 2050 година ќе брои 9,7 милијарди луѓе
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV

Тони Надал доаѓа во Македонија – ќе одржи Конгрес за тениски тренери (ВИДЕО)

Тони Надал доаѓа во Македонија – ќе одржи Конгрес за тениски тренери (ВИДЕО)
  • 30.10.2018

Јуниорскиот тенис во Македонија секогаш бил на едно високо ниво и константно држи чекор со земјите во регионот. Но, генерално проблемот доаѓа кога тенисерите од јуниорските категории преминуваат на професионално ниво.

Како прво, проблемот доаѓа поради недостаток на професионални турнири, а како второ, можеби и најважно, се финансиите бидејќи професионалните играчи се оставени сами на себе и сѐ помалку се вложува во нив.

Важна гранка и составен дел од кариерата на тенисерите се и нивните тренери. Во Македонија на прсти можат да се избројат тренерите кои се извојуваат по својата професионалност и тренерска едукација. Сепак, радува фактот што конечно за прв пат во нашата земја ќе се одржи Конгрес за тренери, воден од претседателот на организацијата „GPTCA“, Алберто Кастелани заедно со Тони Надал, чичкото и тренерот на најдобриот рекет на светот, Рафаел Надал.

Кога, што и каде дознајте повеќе од разговорот во отвореното студио на „1ТВ“ со двократниот македонски тениски првак Горазд Србљак и неговиот тренер Златко Димановски, кој впрочем е гл.тренер во Националната тениска академија.

Back To Top