skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
Судењето за „27 април“ одложено за 31 јануари, Русковска информира дека во обвинението нема суштински измени
Сослушано обезбедувањето, блиски роднини на Груевски нема да сведочат
Нови рочишта за „Топлик“ и за убиството на Саздовски
Отровен воздух и привремени мерки: бесплатен превоз во ЈСП, за два дена продолжен зимски распуст и два дена скијање во Маврово за децата
Во Грција почнуваат парламентарните процедури за ратификација на Договорот од Преспа
Нимиц ја повика Грција да го ратификува Преспанскиот договор
Делегација на Собранието на зимската сесија на ПССЕ во Стразбур
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ

Тони Надал доаѓа во Македонија – ќе одржи Конгрес за тениски тренери (ВИДЕО)

Тони Надал доаѓа во Македонија – ќе одржи Конгрес за тениски тренери (ВИДЕО)
  • 30.10.2018

Јуниорскиот тенис во Македонија секогаш бил на едно високо ниво и константно држи чекор со земјите во регионот. Но, генерално проблемот доаѓа кога тенисерите од јуниорските категории преминуваат на професионално ниво.

Како прво, проблемот доаѓа поради недостаток на професионални турнири, а како второ, можеби и најважно, се финансиите бидејќи професионалните играчи се оставени сами на себе и сѐ помалку се вложува во нив.

Важна гранка и составен дел од кариерата на тенисерите се и нивните тренери. Во Македонија на прсти можат да се избројат тренерите кои се извојуваат по својата професионалност и тренерска едукација. Сепак, радува фактот што конечно за прв пат во нашата земја ќе се одржи Конгрес за тренери, воден од претседателот на организацијата „GPTCA“, Алберто Кастелани заедно со Тони Надал, чичкото и тренерот на најдобриот рекет на светот, Рафаел Надал.

Кога, што и каде дознајте повеќе од разговорот во отвореното студио на „1ТВ“ со двократниот македонски тениски првак Горазд Србљак и неговиот тренер Златко Димановски, кој впрочем е гл.тренер во Националната тениска академија.

1tv.mk: Преземањето на авторски содржини обајавени на оваа страница е дозволено само делумно (маx. до 30 насто од содржината) и со ставање хиперлинк до содржината којашто се цитира. Непридржувањето до ова правило ќе значи крадење на информациите и соодветно ќе се санкционира од страна на BMJ Мedia Group, согласно позитивните законски норми.

Back To Top