skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
Радев: Ја поддржуваме Северна Македонија, но не безусловно
Лидерската средба неизвесна
Апостолакис за МИА: И двете страни да ги извлечат позитивните работи од Договорот од Преспа
Скопје и Сеул воспоставија дипломатски односи
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV

Тензии меѓу Норвешка и Русија, двете страни трупаат војска на границата – анализа во Студио 1

Тензии меѓу Норвешка и Русија, двете страни трупаат војска на границата – анализа во Студио 1
  • 08.02.2019

Русија ја обвини Норвешка дека му овозможува на НАТО да го засили военото присуство на Арктикот, и водите и на копнениот дел, во близина на руската граница. Како што анализира новинарот Дејан Андоновиќ, Москва ја обвинува Алијансата преку Осло, затоа што станува збор за норвешката воена база Тромсо, каде што според руски разузнавачки информации, се направени приспособувања за влез на нуклеарни подморници.

-Норвешка не е голема земја, има 4 милиони жители, но доколку дојде до конфронтација во тој дел, напад на членка на НАТО значи војна со сите земји членки. Се чини дека Алијансата ја затвора Русија постепено од сите страни, на Блискиот исток се обидоа да се приближат преку Иран, преку Јапонија, Полска, Романија и Балтичките држави. Оваа реакција на Москва е дополнително нервозна бидејќи забележува дека се отвора уште една жешка точка, а тоа е границата со Норвешка во Арктичкиот круг, од каде што и во Втората светска војна, нацистичка Германија ја напаѓала Русија, анализира Андоновиќ.

Како што додава, Москва се заканува со контрамерки, односно дека и Русија ќе почне да трупа воени сили, што не е добро за глобалната слика.

Целата анализа можете да ја погледнете во видеото.

Back To Top