skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
Бектеши – Азеведо: Северна Македонија е на вистински пат за отворена економија и економски раст
Неизвесна лидерската средба, Мицковски не гледа потреба да присуствува
Седница на собраниската Комисија за здравство
Земјотрес во Струмица, Валандово и околината
Пролонгирано заминувањето во затвор на Сеад Кочан, додека не се одлучи по неговото барање
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV

Тема: Ментална аритметика – како го развива детскиот ум?

Тема: Ментална аритметика – како го развива детскиот ум?
  • 20.06.2019

Менталната аритметика е програма за развој на менталните капацитети и интелектот на децата.

Програмата се заснова на употреба на абакус, која е древна алатка за пресметување позната како претходник на денешните компјутери со која децата учат посебна техника со поместување на топчињата на алатка за пресметување, а се изведува со по две прстиња од левата и две прстиња од десната рака. На овој начин истовремено се активираат и двете мозочни хемисфери. Односно со левата рака се активира десната, а со десната левата мозочна хемисфера.

Токму на оваа тема во Студио 1 зборуваа професорката Нина Попадинова, ученикот Алекс Настоски и неговата мајка Љубица Настоска. Целиот разговор погледнете го во видеото.

Back To Top