skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
Приведен Стевчо Јакимовски
Како градоначалник Јакимовски легализирал објекти на државата и ги продавал по пет евра квадрат!
Бошковиќ: Договорот меѓу Северна Македонија и Грција доказ дека постојат храбри луѓе во регионот
Венецијанската комисија даде позитивно мислење за Законот за Судскиот совет
Нови авиолинии од Скопје до Баден и Бремен
Славчо Попоски: Следува краткотрајна нестабилност, дожд, грмежи и засилување на ветерот
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ

Тема во Студио 1: Задолжителна кастрација на домашните кучиња

Тема во Студио 1: Задолжителна кастрација на домашните кучиња
  • 10.01.2019

Законот за кастрација на домашните кучиња предизвика различни реакции вo јавноста, а на оваа тема гостин во Отвореното Студио 1 беше адвокатот Александар Тортевски, кој посебно се издвои по своите ставови, но и по критиката за спроведување на истиот.

„Од ‘89 год сум активен на полиитичката сцена, ги следам сите закони и ниту еден закон сериозно не ми влегол дома во семејството и тоа токму поради тоа што градот не знае да се справи со уличните кучиња. Закон со кој јас моето куче што го чувам, морам да го стерилизирам и да го отстранам тоа што го оставила еволуцијата.Тоа е далеку од умот. Во најжестоката кампања кога ВМРО-ДПМНЕ го изгласа тој закон во западна Македонија и на другата страна на Вардар не се спроведуваше“, рече Тортевски.

Дополнително во разговорот се истакна и финансискиот фактор кој не се однесува само на интервенцијата, туку и дополнителните средства по оперативниот зафат, чипирање и примерите од други земји.

Целиот разговор на Баневски и Атовска со адвокатот Тортевски, како и јавувањата на гледачите, погледнете во видеото во продолжение.

1tv.mk: Преземањето на авторски содржини обајавени на оваа страница е дозволено само делумно (маx. до 30 насто од содржината) и со ставање хиперлинк до содржината којашто се цитира. Непридржувањето до ова правило ќе значи крадење на информациите и соодветно ќе се санкционира од страна на BMJ Мedia Group, согласно позитивните законски норми.

Back To Top