skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
Судењето за „27 април“ одложено за 31 јануари, Русковска информира дека во обвинението нема суштински измени
Сослушано обезбедувањето, блиски роднини на Груевски нема да сведочат
Нови рочишта за „Топлик“ и за убиството на Саздовски
Отровен воздух и привремени мерки: бесплатен превоз во ЈСП, за два дена продолжен зимски распуст и два дена скијање во Маврово за децата
Во Грција почнуваат парламентарните процедури за ратификација на Договорот од Преспа
Нимиц ја повика Грција да го ратификува Преспанскиот договор
Делегација на Собранието на зимската сесија на ПССЕ во Стразбур
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ

Тема во Студио 1: Задолжителна кастрација на домашните кучиња

Тема во Студио 1: Задолжителна кастрација на домашните кучиња
  • 10.01.2019

Законот за кастрација на домашните кучиња предизвика различни реакции вo јавноста, а на оваа тема гостин во Отвореното Студио 1 беше адвокатот Александар Тортевски, кој посебно се издвои по своите ставови, но и по критиката за спроведување на истиот.

„Од ‘89 год сум активен на полиитичката сцена, ги следам сите закони и ниту еден закон сериозно не ми влегол дома во семејството и тоа токму поради тоа што градот не знае да се справи со уличните кучиња. Закон со кој јас моето куче што го чувам, морам да го стерилизирам и да го отстранам тоа што го оставила еволуцијата.Тоа е далеку од умот. Во најжестоката кампања кога ВМРО-ДПМНЕ го изгласа тој закон во западна Македонија и на другата страна на Вардар не се спроведуваше“, рече Тортевски.

Дополнително во разговорот се истакна и финансискиот фактор кој не се однесува само на интервенцијата, туку и дополнителните средства по оперативниот зафат, чипирање и примерите од други земји.

Целиот разговор на Баневски и Атовска со адвокатот Тортевски, како и јавувањата на гледачите, погледнете во видеото во продолжение.

1tv.mk: Преземањето на авторски содржини обајавени на оваа страница е дозволено само делумно (маx. до 30 насто од содржината) и со ставање хиперлинк до содржината којашто се цитира. Непридржувањето до ова правило ќе значи крадење на информациите и соодветно ќе се санкционира од страна на BMJ Мedia Group, согласно позитивните законски норми.

Back To Top