skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
Судењето за „27 април“ одложено за 31 јануари, Русковска информира дека во обвинението нема суштински измени
Сослушано обезбедувањето, блиски роднини на Груевски нема да сведочат
Нови рочишта за „Топлик“ и за убиството на Саздовски
Отровен воздух и привремени мерки: бесплатен превоз во ЈСП, за два дена продолжен зимски распуст и два дена скијање во Маврово за децата
Во Грција почнуваат парламентарните процедури за ратификација на Договорот од Преспа
Нимиц ја повика Грција да го ратификува Преспанскиот договор
Делегација на Собранието на зимската сесија на ПССЕ во Стразбур
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ

Танасоски: Новите вработувања во Царината се нормален процес

Танасоски: Новите вработувања во Царината се нормален процес
  • 10.01.2019

Новите вработувања се нормален процес како резултат на зголемениот обем на работа на Царината тврди првиот човек на Царинската управа Ѓоко Танасоски после денешната промоција на првиот овластен економски оператор во земјава а по распишувањето на огласот за вработување на 78 царински службеници на определено време.

Премиерот Зоран Заев останува на ставот дека Владата нема да отстапи од трендот на пополнување на работните места на неопходната јавна администрација.

Според официјалните податоци во Царинската управа сега има 1076 вработени за разлика од 2015 година кога имало 1132 во 2015 година. Во март 2018 година министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски објави дека во Македонија од нешто повеќе од 2 милиони жители без малку 130 илјади луѓе се вработени како службеници во јавната администрација.

Искра Опетческа

 

 

1tv.mk: Преземањето на авторски содржини обајавени на оваа страница е дозволено само делумно (маx. до 30 насто од содржината) и со ставање хиперлинк до содржината којашто се цитира. Непридржувањето до ова правило ќе значи крадење на информациите и соодветно ќе се санкционира од страна на BMJ Мedia Group, согласно позитивните законски норми.

Back To Top