skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
Хан ја повика ЕУ да отвори преговори со Северна Македонија во најбрз можен рок
Могерини: Се надевам на позитивна одлука за преговори со Северна Македонија и Албанија
Рама: Пендаровски е претседател со кој треба да се гордееш, Мета не тера да се чувствуваме засрамено
Од денеска нови регистарски таблички со NMK
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV

Танасоски: Новите вработувања во Царината се нормален процес

Танасоски: Новите вработувања во Царината се нормален процес
  • 10.01.2019

Новите вработувања се нормален процес како резултат на зголемениот обем на работа на Царината тврди првиот човек на Царинската управа Ѓоко Танасоски после денешната промоција на првиот овластен економски оператор во земјава а по распишувањето на огласот за вработување на 78 царински службеници на определено време.

Премиерот Зоран Заев останува на ставот дека Владата нема да отстапи од трендот на пополнување на работните места на неопходната јавна администрација.

Според официјалните податоци во Царинската управа сега има 1076 вработени за разлика од 2015 година кога имало 1132 во 2015 година. Во март 2018 година министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски објави дека во Македонија од нешто повеќе од 2 милиони жители без малку 130 илјади луѓе се вработени како службеници во јавната администрација.

Искра Опетческа

 

 

Back To Top