skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
ДКСК: Заев не може да биде премиер и министер за финансии
Заев: Го повлекувам предлогот да бидам и министер за финансии, иако уставот и законите го дозволуваат тоа
Атанасов: Сакав да бидам министер, бидејќи во образованието се прави малку
Весел Мемеди ќе поднесе оставка од функцијата потпретседател на Собранието
Шекеринска: Северна Македонија ќе учествува на сите сензитивни дискусии во НАТО
Димитров: Бугарија и Македонија ќе најдат начин низ пријателство и почит да го решат прашањето за Гоце Делчев
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV

Студио 1: Функционерски привилегии: Потреба или расипништво?

Студио 1: Функционерски привилегии: Потреба или расипништво?
  • 14.06.2019

Во изминативе години јавноста се скандализираше од високите патни трошоци на пратениците, астрономски суми што некои министри ги трошеа за ручеци и вечери, за патни трошоци апанажа користеа и оние што како бизнисмени влегоа во политиката, а поранешните претседатели на државата се доживотно на сметка на буџетот.

Во овој дел од Отвореното Студио 1 дебатиравме на тема – Функционерски привилегии: Потреба или расипништво? Гости во студиото беа Катица Николовска член на Државната комисија за спречување на корупцијата и Џабир Дерала од Цивил.

Во претходниот состав предничеше пратеничката Силвана Бонева, дури и СЈО покрена одреден предмет за овие трошоци, но и од овој состав повторно имаме случај како што е Мира Стојчевска. Зошто нема ефект контролите што ги правеше државниот завод за ревизија, бидејќи сппоред некои податоци, 2008, 2010, 2016 државниот ревизор дава забелешки за патните трошоци, а тоа се трошоци кааде што пратениците ги користат сопствените возилаи според некое правило им се надоместуваше 30% од цената на литар бензин, но се доаѓаше до навистина високи суми, безмалку да се купи ново возило за тие пари. Зошто овие забелешки од државниот ревизорне предизвикаа некои промени?

Целата дебата погледнете ја во видеото:

Back To Top