skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
ДКСК: Заев не може да биде премиер и министер за финансии
Заев: Го повлекувам предлогот да бидам и министер за финансии, иако уставот и законите го дозволуваат тоа
Атанасов: Сакав да бидам министер, бидејќи во образованието се прави малку
Весел Мемеди ќе поднесе оставка од функцијата потпретседател на Собранието
Шекеринска: Северна Македонија ќе учествува на сите сензитивни дискусии во НАТО
Димитров: Бугарија и Македонија ќе најдат начин низ пријателство и почит да го решат прашањето за Гоце Делчев
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV

Студио 1 тема: Учениците од „Илија Николовски Луј“ ја доближуваат традицијата до граѓаните

Студио 1 тема: Учениците од „Илија Николовски Луј“ ја доближуваат традицијата до граѓаните
  • 10.06.2019

Колку македонскиот народ знае да си ја зачува својата културолошка и етнолошка традиција? Етнолошкото богатство е бесценето и токму поради тој факт ќе се одржи концерт за да ги потсети граѓаните на традиционалните вредности.

Со танц и песна учениците од прва до четврта година во  музичкото училиште „Илија Николовски Луј“ ќе се обидат да не потсетат на нашата долгогодишна играорна традиција. Името на манифестацијата оваа година е „Дали памтиш мило либе?“.

На тема доближување на традицијата до граѓаните гости во Отворено Студио 1 разговаравме со Гордана Тасева – професор по народно пеење и група предмети Стојанче Костов – професор по народно пеење и инструменти:

Разговорот во кој што можеа да се вклучат и гледачите на 1ТВ погледнете го во видеото:

Back To Top