skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
Денеска во 18 часот седница на ЦО на СДСМ за кадровските промени
Последен ден од изборите во ЕУ, првичните резултати пред полноќ
Од среда започнува пријавувањето за социјална помош во центрите
Торонто влезе во големото НБА финале
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV

Продолжува хуманата акција на 1ТВ и „Тинекс“ – семејството Димитриевски доби храна и основни производи за живот

Продолжува хуманата акција на 1ТВ и „Тинекс“ – семејството Димитриевски доби храна и основни производи за живот
  • 01.11.2018

По акцијата на 1ТВ и „Тинекс“ во Долно Лисиче, семејството Димитриевски доби ваучер, како и пакети храна и други основни производи за еден месец. 1ТВ и „Тинекс“ ја продолжуваат праксата за помош на оние на коишто им е најпотребна.

Уште за време на емитувањето на прилогот за тешкиот живот на самохраниот татко Слободан Димитриевски и неговите три ќерќи, хумана гледачка се јави во Студио 1 и понуди да му донира на семејството телевизиски приемник.

Инаку, тие живеат во тешки услови, во една недоизградена соба, а стравуваат од зимата бидејќи просторијата не е убаво изолирана и покриена и немаат приклучок за вода ниту тоалет. Најголема желба им е да добијат пристоен простор за живеење, со соби за децата во кои ќе можат да имаат приватност и мир за учење.

Сопругата на Слободан Димитриевски починала пред четири години од проблеми со срцето, а тој е невработен. До сега наоѓал повремена работа низ селото, колку да ги прехрани и да ги образува децата. Тој би сакал да добие постојано вработување, во прва смена, за да може да се грижи за девојчињата откако ќе се вратат од училиште.

1tv.mk: Преземањето на авторски содржини обајавени на оваа страница е дозволено само делумно (маx. до 30 насто од содржината) и со ставање хиперлинк до содржината којашто се цитира. Непридржувањето до ова правило ќе значи крадење на информациите и соодветно ќе се санкционира од страна на BMJ Мedia Group, согласно позитивните законски норми.

Back To Top