skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
Продолжува судењето за „Титаник“ на СЈО
Кандидатите за технички експерти на интервју во собраниската комисија за надзор на следењето комуникации
Димитров во Грац на дебата за Преспанскиот договор и евроинтергацијата
Павлопулос: Грција ја поддржува европерспективата на Северна Македонија, но потребно е да се исполнат предусловите
Неофит: Ќе направиме се за целосна радост на нашите македонски браќа
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ

Прекрасна бела ноќ во Санкт Петерсбург (Видео)

Прекрасна бела ноќ во Санкт Петерсбург (Видео)
  • 23.07.2018

Белите ноќи се интересен феномен што го предизвикува северната географска локација на Санкт Петерсбург на 59° 56′ степени северно (речиси исто како Осло во Норвешка, јужниот `рт на гренланд и Сјуард на Алјаска). Санкт Петерсбург е најсеверниот град на светот со население над 1 милион и таму сонцето не се спушта доволно под хоризонтот за да се стемни небото.

Иако Белите ноќи не му се својствени само на Санкт Петерсбург, никаде на друго место во светот не добиле толкава поетска и литературна слава. И што може да биде поромантично од прошетка на бреговите на Нева и на каналите на утринска светлина во кое било време од денот?

Ниеден друг европски град не може да се рамни со ова искуство ниту со атмосферата на улиците на Санкт Петерсбург во летните месеци – ведар, пријателски, романтичен и полн со луѓе дење-ноќе.

Од крајот на мај, до почетокот на јули, улиците во градот се светли, а Белите ноќи обично траат од 11 јуни до 2 јули. Тогаш ноќта станува толку блиска со денот, што властите не ни мораат да ги вклучат уличните светилки.

1tv.mk: Преземањето на авторски содржини обајавени на оваа страница е дозволено само делумно (маx. до 30 насто од содржината) и со ставање хиперлинк до содржината којашто се цитира. Непридржувањето до ова правило ќе значи крадење на информациите и соодветно ќе се санкционира од страна на BMJ Мedia Group, согласно позитивните законски норми.

Back To Top