skip to Main Content

По пресудата, 16 осудени за „27 април“ префрлени во Шутка

По пресудата, 16 осудени за „27 април“ префрлени во Шутка
  • 15.03.2019

Од 17 обвинети за нападите на Собранието на 27 април 2017 година 16 од нив од вечерва се наоѓаат во притвор во истражниот затвор „Скопје“. Така одлучи судечкиот совет од Основниот суд Скопје 1 по изрекувањето на пресудата за случајот во кој сите 16 беа осудени на затворски казни од 7 до 18 години седумнаесетиот еден од водачите на движењето „За заедничка Македонија“ Игор Дурловски беше ослободен од обвинението. На одлуката за притвор не влијаеја аргументите што одбраната и осудените ги наведоа во обраќањата до судот како што беше на пример дека дел од нив немаат ниту имот ниту пари па оттука и не постои никаква можност тие да избегаат надвор од државата.

Обвинителката од Јавното обвинителство за организиран криминал и корупција, Ивана Трајчева изјави дека со ваквата одлука на судот правдата е задоволена.

По одлуката, судијата Добрила Кацарска веднаш им ги издаде решенијата за притвор на 16 осудени по што следеа реакции од нивните бранители. За некои од нив изрекувањето на мерката притвор е драконска, за некои незаконска а за некои пак надвор од секоја смисла.

На одлуката на судот како за изречените затворски казни така и за мерката притвор осудените имаат право на жалба пред Апелацискиот суд Скопје.

Искра Опетческа

Back To Top