skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
Судењето за „27 април“ одложено за 31 јануари, Русковска информира дека во обвинението нема суштински измени
Сослушано обезбедувањето, блиски роднини на Груевски нема да сведочат
Нови рочишта за „Топлик“ и за убиството на Саздовски
Отровен воздух и привремени мерки: бесплатен превоз во ЈСП, за два дена продолжен зимски распуст и два дена скијање во Маврово за децата
Во Грција почнуваат парламентарните процедури за ратификација на Договорот од Преспа
Нимиц ја повика Грција да го ратификува Преспанскиот договор
Делегација на Собранието на зимската сесија на ПССЕ во Стразбур
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ

Потребни се конкретни мерки против детската сиромаштија – „Меѓаши“ гости во Студио 1

Потребни се конкретни мерки против детската сиромаштија – „Меѓаши“ гости во Студио 1
  • 11.01.2019

Детската сиромаштија е глобален проблем и може да се каже дека не постои држава во светот која не се соочува со овој феномен. Ја има и во развиените држави, иако е многу поизразена во неразвиените или државите во развој, вели Катерина Конеска од Првата детска амбасада Меѓаши.

-За Македонија, статистиката говори дека 22,2% од населението живее во сиромаштија, која е поизразена кај семејствата со повеќе деца или семејствата во кои децата живеат со само еден родител. За децата, статистиката вели дека околу 30% од децата во Македонија се соочуваат со сиромаштија. Кога би ја додале бројката на тие што се во ризик за сиромаштија, тоа ни е доволен показател дека сиромаштијата е еден од феномените со кои треба да се справуваме не само на национално, туку и на меѓународно ниво, вели Конеска.

Како што вели таа, на СОС телефонот за деца и млади 0800 1 22 22, регистрираат повици за можни прекршувања на детските права и според податоците на „Меѓаши“ во 2013 година ги добиле најголем дел од дојавите.

Целиот разговор погледнете го во видеото.

1tv.mk: Преземањето на авторски содржини обајавени на оваа страница е дозволено само делумно (маx. до 30 насто од содржината) и со ставање хиперлинк до содржината којашто се цитира. Непридржувањето до ова правило ќе значи крадење на информациите и соодветно ќе се санкционира од страна на BMJ Мedia Group, согласно позитивните законски норми.

Back To Top