skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
Жрепка за редоследот на претседателските кандидати на гласачкото ливче
Власта и опозицијата со стари позиции во нов обид да се усогласат за СЈО
Втора средба на Заедничкиот комитет на експерти од Северна Македонија и Грција
Нови рочишта за „Монструм“, „Тарифа“ и „Триста“
МИМ ќе ја додели наградата „Никола Младенов“ за најдобра истражувачка сторија
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ

Потребни се конкретни мерки против детската сиромаштија – „Меѓаши“ гости во Студио 1

Потребни се конкретни мерки против детската сиромаштија – „Меѓаши“ гости во Студио 1
  • 11.01.2019

Детската сиромаштија е глобален проблем и може да се каже дека не постои држава во светот која не се соочува со овој феномен. Ја има и во развиените држави, иако е многу поизразена во неразвиените или државите во развој, вели Катерина Конеска од Првата детска амбасада Меѓаши.

-За Македонија, статистиката говори дека 22,2% од населението живее во сиромаштија, која е поизразена кај семејствата со повеќе деца или семејствата во кои децата живеат со само еден родител. За децата, статистиката вели дека околу 30% од децата во Македонија се соочуваат со сиромаштија. Кога би ја додале бројката на тие што се во ризик за сиромаштија, тоа ни е доволен показател дека сиромаштијата е еден од феномените со кои треба да се справуваме не само на национално, туку и на меѓународно ниво, вели Конеска.

Како што вели таа, на СОС телефонот за деца и млади 0800 1 22 22, регистрираат повици за можни прекршувања на детските права и според податоците на „Меѓаши“ во 2013 година ги добиле најголем дел од дојавите.

Целиот разговор погледнете го во видеото.

1tv.mk: Преземањето на авторски содржини обајавени на оваа страница е дозволено само делумно (маx. до 30 насто од содржината) и со ставање хиперлинк до содржината којашто се цитира. Непридржувањето до ова правило ќе значи крадење на информациите и соодветно ќе се санкционира од страна на BMJ Мedia Group, согласно позитивните законски норми.

Back To Top