skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
ДКСК: Заев не може да биде премиер и министер за финансии
Заев: Го повлекувам предлогот да бидам и министер за финансии, иако уставот и законите го дозволуваат тоа
Атанасов: Сакав да бидам министер, бидејќи во образованието се прави малку
Весел Мемеди ќе поднесе оставка од функцијата потпретседател на Собранието
Шекеринска: Северна Македонија ќе учествува на сите сензитивни дискусии во НАТО
Димитров: Бугарија и Македонија ќе најдат начин низ пријателство и почит да го решат прашањето за Гоце Делчев
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV

Поразителни податоци за третманот на македонскиот јазик – разговор во Студио 1

Поразителни податоци за третманот на македонскиот јазик – разговор во Студио 1
  • 24.05.2019

Сесловенските просветители Свети Кирил и Меродиј имале мисија за описменување на словенските народи, но каков е третманот на македонскиот јазик од денешна перспектива? На оваа тема во отвореното Студио 1 зборуваше професорот Људмил Спасов.

-Нивната мисија е извонредно значајна затоа што во тоа време кога постоеле три јазика на кои што е преведена библијата, тие го воведуваат словенскиот. Од денешна гледна точка ова значи признавање на словенскиот јазик како официјален јазик на една култура. И тоа се цени во светот особено во Европа, вели Спасов.

Професорот Спасов смета дека до опаѓање на нивото на македонскиот јазик доаѓа по осамостојувањето на Република Македонија кога почува ситуација на опуштеност и мешање на стиловите.

-Во еден момент почнува ситуација на опуштеност. Го имаме македонскиот јазик, па не мора толку да се грижиме за него. Има институции кои се грижат на директен и индиректен јазик. Но тоа олабавување почнува особено по осамостојувањето на Макеоднија, во смисла дека сите што зборуваат македонски сите го знаат перфектно и почнува опаѓање на нивото на јазикот во сретствата на јавна комуникација и во наставата. Ова доведува до ситуација дека сите стилови се измешани и наеднаш се чудиме дали беше ова тој стандарден јазик кој треба да го почитуваме, значи свеста некако опаѓа, истакна Спасов.

Целиот разговор можете да го погледнете во видеото.

Back To Top