skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
ДКСК: Заев не може да биде премиер и министер за финансии
Заев: Го повлекувам предлогот да бидам и министер за финансии, иако уставот и законите го дозволуваат тоа
Атанасов: Сакав да бидам министер, бидејќи во образованието се прави малку
Весел Мемеди ќе поднесе оставка од функцијата потпретседател на Собранието
Шекеринска: Северна Македонија ќе учествува на сите сензитивни дискусии во НАТО
Димитров: Бугарија и Македонија ќе најдат начин низ пријателство и почит да го решат прашањето за Гоце Делчев
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV

Политичката криза во соседна Албанија и можниот воен судир Иран – САД – Студио 1 анализа

Политичката криза во соседна Албанија и можниот воен судир Иран – САД – Студио 1 анализа
  • 14.06.2019

Денешната анализа со колегата Дејан Андоновиќ ја посветивме на светските случувања кои што практично го доживуваат својот пик во минатото неделните настани околу односите Иран – САД, како и политичката криза во Албанија,

Претседателот Илир Мета се соочи со импичмент. Тој се оглушува на одлуката и најавува нов датум на локални избори. Неговите приврзаници го демолираа возилот на преимерот Еди Рама кој беше иницијатор на ова разрешување. На потег е Уставниот суд, кој е распуштен, па оттаму енигмата дали Мета е се уште претседател на Албанија.

Иран и САД пред воен судир. Вашингтон обвини дека Техеран стои зад нападите врз два танкери во Оманскиот залив, за што има и видео доказ. Техеран негира. Меѓународната заедниоца апелира на смиреност стравувајќи дека војната во Персискиот залив е се поизвесна.

Анализата погледнете ја во видеото:

Back To Top