skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
Атина бара исполнување на сите обврски од Договорот од Преспа
Пратеници бараат изборен модел со една изборна единица
Тимот на СЈО разрешен, предметите во рацете на Јовески
ВМРО-ДПМНЕ бара смена на Русковска – на шефовското место да седи професор

Политичката криза во соседна Албанија и можниот воен судир Иран – САД – Студио 1 анализа

Политичката криза во соседна Албанија и можниот воен судир Иран – САД – Студио 1 анализа
  • 14.06.2019

Денешната анализа со колегата Дејан Андоновиќ ја посветивме на светските случувања кои што практично го доживуваат својот пик во минатото неделните настани околу односите Иран – САД, како и политичката криза во Албанија,

Претседателот Илир Мета се соочи со импичмент. Тој се оглушува на одлуката и најавува нов датум на локални избори. Неговите приврзаници го демолираа возилот на преимерот Еди Рама кој беше иницијатор на ова разрешување. На потег е Уставниот суд, кој е распуштен, па оттаму енигмата дали Мета е се уште претседател на Албанија.

Иран и САД пред воен судир. Вашингтон обвини дека Техеран стои зад нападите врз два танкери во Оманскиот залив, за што има и видео доказ. Техеран негира. Меѓународната заедниоца апелира на смиреност стравувајќи дека војната во Персискиот залив е се поизвесна.

Анализата погледнете ја во видеото:

Back To Top