skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
Судењето за „27 април“ одложено за 31 јануари, Русковска информира дека во обвинението нема суштински измени
Сослушано обезбедувањето, блиски роднини на Груевски нема да сведочат
Нови рочишта за „Топлик“ и за убиството на Саздовски
Отровен воздух и привремени мерки: бесплатен превоз во ЈСП, за два дена продолжен зимски распуст и два дена скијање во Маврово за децата
Во Грција почнуваат парламентарните процедури за ратификација на Договорот од Преспа
Нимиц ја повика Грција да го ратификува Преспанскиот договор
Делегација на Собранието на зимската сесија на ПССЕ во Стразбур
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ

„Печат на неделата“: Каков претседател му e потребен на ЗНМ?

„Печат на неделата“: Каков претседател му E потребен на ЗНМ?
  • 12.12.2018

„По упадот во А1 телевизија кој тогаш беше водечки медиуми и тоа значеше почеток на апсолутистичко владеење во тоа време, ние го избравме раководството на ЗНМ со Селмани како претседател. Во овие 8 години ЗНМ израсна во препознатлив бренд и еден од најважните чинители за јавноста и ставот по прашања поврзани со медиумите. Како поткрепа на тоа сите релевантни меѓународни организации кога составуваат извештаи за Македонија задолжително не го заобиколуваат ЗНМ. ЗНМ помина низ жестоки години на притисоци и одигра голема улога во спротивставувањето на притисоците од претходната власт, рече Зоран Фидановски, новинар и член на АВМУ.

„Оваа улога што ЗНМ ја одигра од 2010 година особено во период во кој беше тежок за новинарството, па новинарството и новинарите останаа една од ретките професии што пружија отпор против тоталитаризамот и против цензурата и создавање на едноумие. Од тогаш до сега ситуацијата е драматично променета во делот на тоа што се вели притисоци и обид за притисоци, но да не заборавиме дека секоја власт ќе сака директно или индиректно да влијание врз слободата на говорот. Дури и најдемократската власт ќе се обиде да стави мини контрола во тој домен наше е тоа да не го дозволиме. Функционирањето на ЗНМ во голема мера зависи од улогата на новинарите кои се дел од здружението, смета новинарот Младен Чадиковски кој е и кандидат за прв човек на ЗНМ.

„Не е само до здружението, на него му требаат новинарите. Да не заборавиме дека го почнавме и синдикатот, тие две организации соработуваа заедно. ЗНМ не може само да работи, битно е колку новинарите ќе партиципираат, а во голема мера влијае и солидарноста на новинарите“, рече Драган Андоновски, новинар и директор на МИА.

Каква е ситуацијата со ЗНМ и воопшто со новинарите споредено од пред неколку години? Каде е денес ЗНМ и каков претседател му треба? Колку новинарството во Македонија е спремно да пружи отпор на сите појави на тоталитарни режими и каква улога одиграа новинарите во последната деценија? Трендот на неказнивоста на нападите врз новинарите и каква е состојбата по промената на власта? Состојбата во АВМУ……

Целиот разговор во „Печат на неделата“ со Фидановски, Чадиковски и Андоновски погледнете го во видеото.

1tv.mk: Преземањето на авторски содржини обајавени на оваа страница е дозволено само делумно (маx. до 30 насто од содржината) и со ставање хиперлинк до содржината којашто се цитира. Непридржувањето до ова правило ќе значи крадење на информациите и соодветно ќе се санкционира од страна на BMJ Мedia Group, согласно позитивните законски норми.

Back To Top