skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
Продолжува комисиската расправа за одземање на имунитетот на Вељаноски
В понеделник оставка од Котевски, но и извештај од истрагата за инцидентите
Манчевски: Неколку дена пред Конгресот на СДСМ ќе биде познат кандидатот за претседател
Осудените за „Диво насеље“ со отворено писмо до Ахмети, Груевски и Мијалков
Мицкоски: Поддршката за Силјановска Давкова е поддршка за правната држава
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ

Младиот планинар Јанков освојува врвови над облаците – разговор во Студио 1

Младиот планинар Јанков освојува врвови над облаците – разговор во Студио 1
  • 07.12.2018

Гостин во отвореното Студио 1 е младиот планинар Даниел Јанков, кој на само 14 години ги има искачено највисоките врвови во Македонија и на Балканот.

-Се имам искачено на Мусала, 1925 метри висок врв на Рила во Бугарија, највисок врв на Балканот. Го имам искачено Голем Кораб како највисок врв во Македонија, Триглав, највисок врв во Словенија и многу други, вели Јанков.

Неговата љубов кон планините почнува уште од најмали години, кога родителите го носеле во планинарскиот дом Караџица, а потоа за највисоките врвови во светот се информирал од филмови.

-Добив желба и јас да се искачам на еден таков врв, да видам какво е чувството да се биде толку високо, над облаците. Прекрасно е да се биде над облаците, погледот од врвот е прекрасен, ме исполнува, објаснува Јанков.

1tv.mk: Преземањето на авторски содржини обајавени на оваа страница е дозволено само делумно (маx. до 30 насто од содржината) и со ставање хиперлинк до содржината којашто се цитира. Непридржувањето до ова правило ќе значи крадење на информациите и соодветно ќе се санкционира од страна на BMJ Мedia Group, согласно позитивните законски норми.

Back To Top