skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
Германски печат: ЕУ земјите подготвени да ја прифатат само Северна Македонија
Расмусен: Земјите од ЕУ не можат да ѝ ја негираат на Македонија иднината што ја бара
Шекеринска: Земјава за една година направи скок од 23 места во однос на стабилноста
Новата амбасадорка на САД во земјава положи свечена заклетва
Сведок од УБК: До системот за прислушување се пристапуваше и надвор од МВР, од поранешниот Аеро клуб
Министерството за правда ги објави извештаите од надзорот во судовите за АКМИС системот
ОН: Светот до 2050 година ќе брои 9,7 милијарди луѓе
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV

Милица Стојанова: Зборуваат за идентитетот, а забораваат да говорат на македонски

Милица Стојанова: Зборуваат за идентитетот, а забораваат да говорат на македонски
  • 26.09.2018

Актерката Милица Стојанова ја доби големата ѕвезда за животно дело на филмскиот фестивал „Браќа Манаки“. Вели дека на овој голем настан, битолчани знаат да го испочитуваат актерот со громогласен аплауз. Таа раскажува колку било поинаку порано, а како е сега – учеле дикција, се внимавало на литературниот јазик, на чистотата, на логичниот акцент, додека денес се импровизира и нема дисциплина ниту интерес кај актерите. Во врска со референдумот и македонскиот национален идентитет, Стојанова вели дека луѓето се поделени, дали бидејќи некои не можат да разберат, дали бидејќи им е наметнато.

-Јас сум збунета што некој говори за идентитетот, а заборава да го говори убавиот литературен македонски јазик. Јазикот – тоа сум јас. Затоа сум Македонка, затоа што говорам тој јазик, вели Стојанова и додава дека ако веќе дошло до компромис за името, тогаш мора да попуштат двете страни, но неа ја радува тоа што сепак останува Македонија, македонски јазик и се друго, а разни придавки сме имале отсекогаш.

Back To Top