Coming soon
Coming soon
Coming soon
skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
Судењето за „27 април“ одложено за 31 јануари, Русковска информира дека во обвинението нема суштински измени
Сослушано обезбедувањето, блиски роднини на Груевски нема да сведочат
Нови рочишта за „Топлик“ и за убиството на Саздовски
Отровен воздух и привремени мерки: бесплатен превоз во ЈСП, за два дена продолжен зимски распуст и два дена скијање во Маврово за децата
Во Грција почнуваат парламентарните процедури за ратификација на Договорот од Преспа
Нимиц ја повика Грција да го ратификува Преспанскиот договор
Делегација на Собранието на зимската сесија на ПССЕ во Стразбур
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ

Милица Стојанова: Зборуваат за идентитетот, а забораваат да говорат на македонски

Милица Стојанова: Зборуваат за идентитетот, а забораваат да говорат на македонски
  • 26.09.2018

Актерката Милица Стојанова ја доби големата ѕвезда за животно дело на филмскиот фестивал „Браќа Манаки“. Вели дека на овој голем настан, битолчани знаат да го испочитуваат актерот со громогласен аплауз. Таа раскажува колку било поинаку порано, а како е сега – учеле дикција, се внимавало на литературниот јазик, на чистотата, на логичниот акцент, додека денес се импровизира и нема дисциплина ниту интерес кај актерите. Во врска со референдумот и македонскиот национален идентитет, Стојанова вели дека луѓето се поделени, дали бидејќи некои не можат да разберат, дали бидејќи им е наметнато.

-Јас сум збунета што некој говори за идентитетот, а заборава да го говори убавиот литературен македонски јазик. Јазикот – тоа сум јас. Затоа сум Македонка, затоа што говорам тој јазик, вели Стојанова и додава дека ако веќе дошло до компромис за името, тогаш мора да попуштат двете страни, но неа ја радува тоа што сепак останува Македонија, македонски јазик и се друго, а разни придавки сме имале отсекогаш.

1tv.mk: Преземањето на авторски содржини обајавени на оваа страница е дозволено само делумно (маx. до 30 насто од содржината) и со ставање хиперлинк до содржината којашто се цитира. Непридржувањето до ова правило ќе значи крадење на информациите и соодветно ќе се санкционира од страна на BMJ Мedia Group, согласно позитивните законски норми.

Back To Top