skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
Жрепка за редоследот на претседателските кандидати на гласачкото ливче
Власта и опозицијата со стари позиции во нов обид да се усогласат за СЈО
Втора средба на Заедничкиот комитет на експерти од Северна Македонија и Грција
Нови рочишта за „Монструм“, „Тарифа“ и „Триста“
МИМ ќе ја додели наградата „Никола Младенов“ за најдобра истражувачка сторија
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ

Крводарителите мотивирани, но дали функционира системот – Разговор во Студио 1

Крводарителите мотивирани, но дали функционира системот – Разговор во Студио 1
  • 10.01.2019

Пред два дена ревизорски извештај покажа дека дел од даруваната крв завршува на отпад поради несоодветно пакување. Анета Валкановска од Црвен Крст верува дека веста нема да ги демотивира крводарителите затоа што Институтот за трансфузиологија е институција со реноме и дека веројатно има објаснување зошто е така.

Директорот на трансфузиологија, пак, во допис за 1ТВ образложи дека крводарителските акции се распоредуваат за да има континуиран прилив на крв и крвни компоненти и заради нивно рационално користење.

Како што објаснува Валкановска, Црвен Крст е одговорен за популаризирање и организирање на крводарителските акции, а Институтот за трансфузиологија за процесите од вадењето на крвта до нејзината обработка и дистрибуција.

-Годишно на ниво на Македонија се планираат 55.000 единици крв, а претходните години планот бил постигнуван, со одреден процент вишок, ако крводарителите се мотивирани, вели Валкановска и додава дека и покрај фрлените количини, недостаток на крв нема.

Целиот разговор погледнете го во видеото.

1tv.mk: Преземањето на авторски содржини обајавени на оваа страница е дозволено само делумно (маx. до 30 насто од содржината) и со ставање хиперлинк до содржината којашто се цитира. Непридржувањето до ова правило ќе значи крадење на информациите и соодветно ќе се санкционира од страна на BMJ Мedia Group, согласно позитивните законски норми.

Back To Top