skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
Надлежности на претседателот на Републиката
Отворена телефонската линија кај Омбудсманот за пријавување повреди на избирачко право
Јонкер: Набљудувачите ќе бидат рамномерно распоредени низ државата
За победа во прв круг потребни над 900 илјади гласови
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ

Каков Судски совет ни треба – разговор со Караџовски и Димовска во „Правда и неправда“

Каков Судски совет ни треба – разговор со Караџовски и Димовска во „Правда и неправда“
  • 11.12.2018

Претседателот на Судскиот совет Зоран Караџовски вели дека е задоволен што изборот на членови поминал без забелешки за вчерашниот изборен ден. Во врска со критиките за лошиот имиџ на судиите во јавноста, тој смета дека се нарушени неформалните принципи за назначување на судии и обвинители, но и дека ситуацијата сепак не е полоша отколку, на пример, во времето на социјализмот.

-Јас не се согласувам дека тогаш судството било поквалитетно. Како судија и од тој период имам земено и пресуди и начин на работење на судовите, се идеализира тој период, но ако навлеземе длабински да видиме како и колку се работело, немало норми, ќе дојдеме до прашање дали во 1975-та биле поквалитетни судиите. Јас не се согласувам, вели Караџовски.

Според судијката во Основен суд Скопје 2, Антоанета Димовска, не биле секогаш сите судии еднакво квалитетни, но постоеле ориентациони норми и тоа треба да биде главното прашање.

-Како може нешто што е ориентационен број потоа да стане фиксен критериум, што е исто дискутабилно. Мислам дека и г. Караџовски ќе се согласи дека истото и ним им создава главоболка. Никој не треба да идеализира. Секогаш имало и поквалитетни и понеквалитетни судии, вели таа.

Двајцата се согласуваат дека годините на работа не се показател за квалитетот на судиите и дека помладите судии кои се квалитетни треба да добијат поттик ако сакаме да добиеме квалитетно судство.

Целиот разговор погледнете го во видеото.

1tv.mk: Преземањето на авторски содржини обајавени на оваа страница е дозволено само делумно (маx. до 30 насто од содржината) и со ставање хиперлинк до содржината којашто се цитира. Непридржувањето до ова правило ќе значи крадење на информациите и соодветно ќе се санкционира од страна на BMJ Мedia Group, согласно позитивните законски норми.

Back To Top