skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
1ТВ: ММА манипулира дека Основен суд – Скопје 2 и досудил оштета на 1ТВ
Могерини: Северна Македонија и Албанија во јуни треба да ги почнат преговорите со ЕУ
Репортери без граници: Северна Македонија останува на 95-то место според индексот за слобода на медиумите
Неформален состанок на генералните секретари за европски прашања на Грција и Северна Македонија
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ

Какво време не очекува наредните денови – Славчо Попоски гостин во Студио 1

Какво време не очекува наредните денови – Славчо Попоски гостин во Студио 1
  • 11.02.2019

Во првиот блок од денешното отворено Студио 1 се потсетивме на разговорот со членот на Антикорупциската комисија, Горан Трпеноски кој откри дека причината поради која дополнително се мотивирал да аплицира за работно место во комисијата е откривањето на корупциската афера за незаконското трошење во Антикорупциска.

„Мотивацијата ми беше новата општествена клима, формирањето на новиот закон за спречување на корупцијата и судир на интереси, како и можноста и надежта по објавувањето на корупциската афера за незаконското трошење во Антикорупциска“, изјави Трпеновски.

Понатаму погледнавме и дел од разговорот во Централниот дневник на 1ТВ во кој гостин беше Владимир Нелоски член на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, кој смета дека е време партијата да има надпартиски кандидат.

„Расположението е демократко, сите кандидати се претставуваат пред делегатите и членството на ВМРО-ДПМНЕ, како и во минатото каде изборот на претседател се правел преку конвенција, ова е веќе практика на партијата. Ме радува тоа што дел од кандидатите се од иста општина и имаме единство во партијата без разлика на тоа што тие се натпреваруваат. Од мое лично име, мојот став е дека во моментов дојдено е време ВМРО-ДПМНЕ да има надпартиски кандидат и затоа застанав зад професорката Гордана Силјановска“, рече Неловски.

За најновите настани од судењето за настануите од 27 април, телефонски се јави колешката Искра Опетческа, а со метеорологот Славчо Попоски откривме какво време не очекува во наредните денови.

Првиот блок од денешното Отворено Студио 1 погледнете го во видеото:

1tv.mk: Преземањето на авторски содржини обајавени на оваа страница е дозволено само делумно (маx. до 30 насто од содржината) и со ставање хиперлинк до содржината којашто се цитира. Непридржувањето до ова правило ќе значи крадење на информациите и соодветно ќе се санкционира од страна на BMJ Мedia Group, согласно позитивните законски норми.

Back To Top