skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
Надлежности на претседателот на Републиката
Отворена телефонската линија кај Омбудсманот за пријавување повреди на избирачко право
Јонкер: Набљудувачите ќе бидат рамномерно распоредени низ државата
За победа во прв круг потребни над 900 илјади гласови
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ

Каде згреши Врховен суд? – разговор во Студио 1

Каде згреши Врховен суд? – разговор во Студио 1
  • 12.02.2019

Врховниот суд наскоро ќе се соочи со првиот тест – колку неговото начелно мислење ќе биде применливо и како ќе реагира на барањата на адвокатите од случајот „Империја“ за нивниот притвор. СЈО е во контраофанзива со цело досие докази за трансферот на парите од дома до оф шор дестинациите и пак назад. За оваа тема, уредникот Александар Чомовски разговараше со Емилија Локвенец, докторанд по Уставно право. Таа вели дека за жал, како што се закани претседателот Врховен суд дека сите одлуки по што ќе стигнат до него, а датираат надвор од законскиот рок за СЈО, ќе бидат поништени.

-Начелните ставови на Врховниот суд се задолжителни за Советите на Врховниот суд. Така е поставен законот, тоа е во рамките на уставната улога на Врховниот суд, а тоа е да обезбедува единство во примената на законите од страна на судовите. За жал, ова е застарена алатка. Тоа го обработував во магистерската тема, а во докторатот сакам да најдам вистински модел за демократско општество, вели Локвенец.

Според неа, автентичното толкување на Парламентот има поголема сила над толкувањето на Врховен и во него Парламентот ќе треба да ги допрецизира недоумиците кои, како што вели, се појавија само кај Врховениот, а не и кај Кривичниот суд. На прашањето дали мисли дека е темпирана одлуката на Врховен, токму пред решението за притворите на Камчев и на Мијалков, вели дека иако се останува во доменот на шпекулациите, немало потреба од начелното мислење, освен ако тоа го побарале пониските судови.

-На овој начин Врховен ги прејудицираше ставовите на пониските судови, а тие се инстанциони судови, тие располагаат со фактите и доказите и можат да обезбедат фер судење и за обвинетите и за јавноста, која е гладна за фер судење, изјави Локвенец

Целиот разговор можете да го погледнете во видеото.

1tv.mk: Преземањето на авторски содржини обајавени на оваа страница е дозволено само делумно (маx. до 30 насто од содржината) и со ставање хиперлинк до содржината којашто се цитира. Непридржувањето до ова правило ќе значи крадење на информациите и соодветно ќе се санкционира од страна на BMJ Мedia Group, согласно позитивните законски норми.

Back To Top