skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
Атина бара исполнување на сите обврски од Договорот од Преспа
Пратеници бараат изборен модел со една изборна единица
Тимот на СЈО разрешен, предметите во рацете на Јовески
ВМРО-ДПМНЕ бара смена на Русковска – на шефовското место да седи професор

И со амнестијата се претера… или не? Павле Трајанов и Александар Тортевски гости во Студио 1

И со амнестијата се претера… или не? Павле Трајанов и Александар Тортевски гости во Студио 1
  • 28.12.2018

Гости во Отвореното Студио 1 беа адвокатот Александар Тортевски и пратеникот Павле Трајанов кои со домаќинот на денот Јадранка Костова разговараа за последните случувања со законот за амнестија, за аболицијата, за говорот на претседателот Иванов, судските реформи и вмешаноста на политиката во судските процеси.

„Ако ова се пласира како помирување тоа е потценување. Треба да се каже која е цената што треба да се плати. Точносе тестираше дали судот повторно ќе биде послушник и очигледно ниту оваа гарнитура не сака да се откаже од привилегијата да се откажат од судството. Се помируваме со неправдата и истите методи се повторуваат. Другите што ќе гласаат за уставните промени а немаат загрозен човек близу нив, испорачуваат цена. Сега ќе бараат директорски места“, изјави адвокатот Тортевски.

„Оваа „македонска крвава свадба“ што се одвиваше на 27 април 2017 требаше да се движи во насока да се расчисти работата, а сега повторно влегуваме на заплет и ќе очекуваме расплет наредната година. Се работи за имплементација на Преспанскиот договор и битно е да се промени Уставот. Промена на Уставот неможе без две третини и сите работи кои што сега се прават е да се обезбедат 80 пратеници. Можеше овој процес да се одвиваше со јавна расправа. Постои целосна граѓанска осуда на ова што се случува. Амнестија се дава после промена на политички систем и, воена состојба и промена на авторитарен систем. Амнестија не е само чин на милост. Таа треба да значи корекција на неправда. Треба да заврши судскиот процес и ако е во функција на повисоки цели, земјава да се движи напред, тога јас сум за“, рече Трајанов.

Целиот разговор со Трајанов и Тортевски погледнете го во видеото:

Back To Top