skip to Main Content

Инцидент на фудбалски натпревар во Волино, има приведени, жителите протестираат

Инцидент на фудбалски натпревар во Волино, има приведени, жителите протестираат
  • 08.09.2019

Група навивачи нападнале судија на фудбалски натпревар во село Волино, општина Дебарца. Според информациите од МВР, приведени се неколку лица, а за случајот е известен и јавен обвинител.

Oд МВР потврдуваат дека група навивачи биле незадоволни од одлука која ја донел судијата и го нападнале, по што интервенирала полицијата и неколку лица биле приведени.

Опозициските портали шпекулираа со различни верзии, дека приведувањето било поради веење на знамето со сонцето од Кутлеш, поради скандирање против Преспанскиот договор или поради скандирања „Никогаш Северна“. МВР ги демантираше овие шпекулации.

По приведувањето на навивачите и еден фудбалер од село Волино, група жители ја опколија полициската станица во Охрид и бараат ослободување на приведените.

Back To Top