skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
ДКСК: Заев не може да биде премиер и министер за финансии
Заев: Го повлекувам предлогот да бидам и министер за финансии, иако уставот и законите го дозволуваат тоа
Атанасов: Сакав да бидам министер, бидејќи во образованието се прави малку
Весел Мемеди ќе поднесе оставка од функцијата потпретседател на Собранието
Шекеринска: Северна Македонија ќе учествува на сите сензитивни дискусии во НАТО
Димитров: Бугарија и Македонија ќе најдат начин низ пријателство и почит да го решат прашањето за Гоце Делчев
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV

Иднината на археологијата во Македонија – разговор во Студио 1

Иднината на археологијата во Македонија – разговор во Студио 1
  • 25.01.2019

Има ли иднина археологијата во Македонија? На оваа тема Јана Јосифовска и Антонио Крстевски зборуваа со Кристијан Тошевски, дипломиран археолог и Симона Сиљановска претседател на археолошкото здружение Аксиос. Според Тошевски сѐ уште постои надеж.

-Има огромен потенцијал и доколку се отворат повеќе можности археолозите слободно да работат оваа наука ќе добие огромно внимание од општата јавност. Македонија содржи неколку илјадници локалитети, од кои стотина се истражени. Последните години се истражуваат десетина локалитети за кои се очекува да донесат значајни сознанија за културното минато на оваа држава и најрепрезентативните се локалиетот Стоби, Скупи, Скопското кале, Маркова кула и Говрлево.

Сиљановска зборуваше за здружението Аксиос.

Се трудиме да го задржиме успехот на Аксиос но се надеваме дека оваа година ќе биде поуспешна. Во план имаме неколку настани заедно со други здружение како историското друштво, географското друштво. Аксиос има 15 активни членови, рече Сиљановска.

Целиот разговор можете да го погледнете во видеото.

Back To Top