skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
1ТВ: ММА манипулира дека Основен суд – Скопје 2 и досудил оштета на 1ТВ
Могерини: Северна Македонија и Албанија во јуни треба да ги почнат преговорите со ЕУ
Репортери без граници: Северна Македонија останува на 95-то место според индексот за слобода на медиумите
Неформален состанок на генералните секретари за европски прашања на Грција и Северна Македонија
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ

(Живо) Грчкиот парламент го изгласа Протоколот за членство во НАТО

(Живо) Грчкиот парламент го изгласа Протоколот за членство во НАТО
  • 08.02.2019

Со 153 гласа „за“, 140 „против“ и еден воздржан, Парламентот на Грција вечерва, по речиси 11-часовна расправа, го ратификуваше Протоколот за членство во НАТО.

Вкупно гласаа 294 пратеници, а освен сите 145 членови на СИРИЗА, односно целата пратеничка група, „за“ гласаа и осумте пратеници кои го поддржаа и Договорот од Преспа:

Претседателот на Демократска левица Танасис Теохраопулос, кој беше избришан од коалицијата Демократска алијанса, сега независен пратеник;

Спирос Данелис кој беше избришан од Река, сега независен пратеник;

Ставрос Теодоракис, Јоргос Мавротас и Спирос Ликудис од Река кои по распадот на пратеничката група официјално се независни пратеници;

Елена Кундура, министерката за туризам, поранешна членка на Независни Грци, сега независна пратеничка;

Катерина Папакоста, заменик-министерка за цивилна заштита, сега независна пратеничка;

Танасис Папахристопулос, пратеник од Независни Грци, кој веднаш по гласањето си поднесе оставка од пратеничкото место.

Со прозивање, сите 300 пратеници требаше да кажат дали гласаат „за“, „против“ или „воздржано“.

На гласањето му претходеа обраќања на пратениците и лидерите на политичките партии, но и на грчкиот премиер Алексис Ципрас.

Расправата за нацрт-законот од Министерството за надворешни работи „Ратификација на Протоколот кон Северноатлантскиот договор за пристап на Република Северна Македонија“, се водеше во иста линија како и на дискусијата за ратификација на Договорот од Преспа, членовите на опозициските партии ги изнесоа нивните аргументи зошто се против, додека, пак, од владејачката СИРИЗА и независните пратеници што го поддржаа и договорот и протоколот говореа зошто тие сметаат дека тоа е во интерес на Грција.

1tv.mk: Преземањето на авторски содржини обајавени на оваа страница е дозволено само делумно (маx. до 30 насто од содржината) и со ставање хиперлинк до содржината којашто се цитира. Непридржувањето до ова правило ќе значи крадење на информациите и соодветно ќе се санкционира од страна на BMJ Мedia Group, согласно позитивните законски норми.

Back To Top