skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
Приведен Стевчо Јакимовски
Како градоначалник Јакимовски легализирал објекти на државата и ги продавал по пет евра квадрат!
Бошковиќ: Договорот меѓу Северна Македонија и Грција доказ дека постојат храбри луѓе во регионот
Венецијанската комисија даде позитивно мислење за Законот за Судскиот совет
Нови авиолинии од Скопје до Баден и Бремен
Славчо Попоски: Следува краткотрајна нестабилност, дожд, грмежи и засилување на ветерот
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ

Детски камп на Реал Мадрид во Охрид и хуманитарна дружба за помош на детските градинки во Скопје

Детски камп на Реал Мадрид во Охрид и хуманитарна дружба за помош на детските градинки во Скопје
  • 14.01.2019

Во отвореното Студио 1 линковски се јави спортскиот новинар Слаѓан Ивковиќ, од вториот камп на Реал Мадрид во Македонија, каде што дури ниту студеното време не им отежна на младите фудбалери да излезат на терен.

-Ние сме партнери на Фондацијата Реал Мадид и организатори на кампот. Сепак немаме големо искуство да процениме дали има некое дете потенцијална шанса да замине во шпанскиот клуб. Најбитно е децата да бидат среќни што се дел од Реал Мадрид Кампус Експириенс, но ако некое дете ги исполнува тие критериуми, ништо не е исклучено, вели Влатко Тодев од организаторот на кампот во Македонија, Спорт Арена.

Од василичарската хуманитарна дружба „Сите под еден чадор“, линковски се јави колешката Сузана Турунџиева, со нејзината гостинка Наташа Станојковска Трајковска, координатор на Институтот за дефектологија. Како што објаснува таа, луѓе од јавниот, политичкиот и бизнис живот се собраа на исто место да донираат за детските градинки.

-Решивме да почнеме од детските градинки во општината Гази Баба, затоа што сметаме дека раниот детски развој е најважен во животот. Децата со посебни потреби се сѐ повеќе на број во детските градинки, па сметаме дека со средствата што ќе ги собереме, ќе ја поттикнеме јавната свест и дека и понатаму ќе се донира, како и дека ќе набавиме дидактички материјали за градинките во Гази Баба, а да поттикнеме и вработување на стручен кадар, вели Станојковска Трајковска.

1tv.mk: Преземањето на авторски содржини обајавени на оваа страница е дозволено само делумно (маx. до 30 насто од содржината) и со ставање хиперлинк до содржината којашто се цитира. Непридржувањето до ова правило ќе значи крадење на информациите и соодветно ќе се санкционира од страна на BMJ Мedia Group, согласно позитивните законски норми.

Back To Top