skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
Судењето за „27 април“ одложено за 31 јануари, Русковска информира дека во обвинението нема суштински измени
Сослушано обезбедувањето, блиски роднини на Груевски нема да сведочат
Нови рочишта за „Топлик“ и за убиството на Саздовски
Отровен воздух и привремени мерки: бесплатен превоз во ЈСП, за два дена продолжен зимски распуст и два дена скијање во Маврово за децата
Во Грција почнуваат парламентарните процедури за ратификација на Договорот од Преспа
Нимиц ја повика Грција да го ратификува Преспанскиот договор
Делегација на Собранието на зимската сесија на ПССЕ во Стразбур
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ

Дескоска ја повика ВМРО-ДПМНЕ да не биде против увидот на ДКСК во банкарските сметки на политичарите

Дескоска ја повика ВМРО-ДПМНЕ да не биде против увидот на ДКСК во банкарските сметки на политичарите
  • 11.01.2019

ВМРО-ДПМНЕ е против, идните членови на Државната комисија за спречување на корупцијата да имаат увид во банкарските сметки на функционерите, политичарите и донаторите на политичките партии, кажа министерката за правда Рената Дескоска по денешната неформална средба со новинарите во Клубот на пратеници во Скопје.

Министерката за правда посочи дека за нив е неприфатливо и барањето да се формира Национален совет за борба против корупцијата, бидејќи тоа би значело паралелизам во делувањето и работата на Антикорупциската комисија.

Според Дескоска Специјалното јавно обвинителство треба да ја задржи својата независност, бидејќи, како што кажа таа, СЈО се покажало како одлично решение и тоа не треба да се изедначи во рангот на Обвинителството за организиран криминал.

Според неа за оние постапки што се во фаза на обвинение нема дилема дека треба да продолжат во рамки на СЈО. За оние пак што се во фаза на предстражна или истражна постапка ќе треба да биде дефинирано според надлежностите што ќе бидат распределени меѓу овие две обвинителства.

Дескоска очекува 2019 година да биде година на реформи во правдата. Таа верува дека во Собранието ќе бидат обезбедени 2/3 од гласовите на пратеници или 80 од вкупно 120 гласа во Собранието за непречено изгласување на реформските закони од областа на правосудството.

Искра Опетческа

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1tv.mk: Преземањето на авторски содржини обајавени на оваа страница е дозволено само делумно (маx. до 30 насто од содржината) и со ставање хиперлинк до содржината којашто се цитира. Непридржувањето до ова правило ќе значи крадење на информациите и соодветно ќе се санкционира од страна на BMJ Мedia Group, согласно позитивните законски норми.

Back To Top