skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
1ТВ: ММА манипулира дека Основен суд – Скопје 2 и досудил оштета на 1ТВ
Могерини: Северна Македонија и Албанија во јуни треба да ги почнат преговорите со ЕУ
Репортери без граници: Северна Македонија останува на 95-то место според индексот за слобода на медиумите
Неформален состанок на генералните секретари за европски прашања на Грција и Северна Македонија
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ

Дали сообраќајните казни само го полнат буџетот или внесуваат дисциплина во сообраќајот – тема во Студио 1

Дали сообраќајните казни само го полнат буџетот или внесуваат дисциплина во сообраќајот – тема во Студио 1
  • 08.02.2019

Во главниот град впечатокот е дека владее сообраќаен хаос. Свеста е ниска и кај возачите и кај пешаците, па се поставува прашањето дали казните за сообраќајните прекршоци само го полнат буџетот или имаат и корективно влијание на возачите во сообраќајот. На оваа тема уредничката Јадранка Костова разговараше со началникот на сообраќајната полиција Дејан Трајковски.

-Ако имаме пред вид дека во 2018 во Скопје се случиле 3.509 сообраќајни незгоди, од кои 31 со смртни последици и од кои 15 возачи, 9 пешаци и 7 сопатници и ако имаме пред вид дека се поднесени 1.222 барања за поведување на кривична постапка против прекршители, главната цел на МВР не е полнење на буџетот. Ова е намалување за 3,5% на сообраќајните несреќи за периодот 2018/2017, вели Трајковски и додава дека освен паричните казни, законот дозволува и впишување на негативни поени.

Според него, само малку средства влегуваат во буџетот, и тоа не е целта на полицијата, туку да спречи потешки прекршоци и да ги намали сообраќајните незгоди и на жртвите во сообраќајот.

-Потребно е зголемување на бројот на јавните паркинзи, но тука е и ниското ниво на сообраќајна култура кај дел од возачите, вели тој и додава дека не постојат двојни аршини кај полицијата кога казнува.

Целиот разговор можете да го погледнете во видеото.

1tv.mk: Преземањето на авторски содржини обајавени на оваа страница е дозволено само делумно (маx. до 30 насто од содржината) и со ставање хиперлинк до содржината којашто се цитира. Непридржувањето до ова правило ќе значи крадење на информациите и соодветно ќе се санкционира од страна на BMJ Мedia Group, согласно позитивните законски норми.

Back To Top