skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
Судењето за „27 април“ одложено за 31 јануари, Русковска информира дека во обвинението нема суштински измени
Сослушано обезбедувањето, блиски роднини на Груевски нема да сведочат
Нови рочишта за „Топлик“ и за убиството на Саздовски
Отровен воздух и привремени мерки: бесплатен превоз во ЈСП, за два дена продолжен зимски распуст и два дена скијање во Маврово за децата
Во Грција почнуваат парламентарните процедури за ратификација на Договорот од Преспа
Нимиц ја повика Грција да го ратификува Преспанскиот договор
Делегација на Собранието на зимската сесија на ПССЕ во Стразбур
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ

(Видео) Граѓани во Маврово заробени во куќите без храна и вода

(Видео) Граѓани во Маврово заробени во куќите без храна и вода
  • 10.01.2019

Снегот го затрупа Маврово. Жителите, но и оние кои дошле во своите викендице, наместо да се одморат, се јатила за работа. Со лопата во рацете, граѓаните сами го чистеа денеска снегот. Велат останале без вода и храна. Не можат да појдат до продавница, ниту до Ски Центарот, бидејќи локалните патишта не се исчистени.

Се жалат дека им Општината и ЈП Македонија пат, молчат, ги нема нигде. Директорот на Македонија Пат Гајур Кадриу за тв 1 вели дека главниот пат во Маврово е исчистен, но дека екипите кои се на терен имаат потешкотии при чистењето на снегот, поради интензивните врнежи и снежната покривка која е над еден метар и дваесет самтиметир.

Не успеавме да стапиме во контакт со надлежните во општината. Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР) најави дека врнежите од снег од попладне ќе засилуваат, особено во западните и северните делови на Македонија. Во овие делови на земјата снежната покривка дополнително ќе се зголеми за 10 до 20 сантиметри, а на планините и повеќе од 20 сантиметри.

Елена Милошевска

1tv.mk: Преземањето на авторски содржини обајавени на оваа страница е дозволено само делумно (маx. до 30 насто од содржината) и со ставање хиперлинк до содржината којашто се цитира. Непридржувањето до ова правило ќе значи крадење на информациите и соодветно ќе се санкционира од страна на BMJ Мedia Group, согласно позитивните законски норми.

Back To Top