skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
Германски печат: ЕУ земјите подготвени да ја прифатат само Северна Македонија
Расмусен: Земјите од ЕУ не можат да ѝ ја негираат на Македонија иднината што ја бара
Шекеринска: Земјава за една година направи скок од 23 места во однос на стабилноста
Новата амбасадорка на САД во земјава положи свечена заклетва
Сведок од УБК: До системот за прислушување се пристапуваше и надвор од МВР, од поранешниот Аеро клуб
Министерството за правда ги објави извештаите од надзорот во судовите за АКМИС системот
ОН: Светот до 2050 година ќе брои 9,7 милијарди луѓе
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV

(Видео) Граѓани во Маврово заробени во куќите без храна и вода

(Видео) Граѓани во Маврово заробени во куќите без храна и вода
  • 10.01.2019

Снегот го затрупа Маврово. Жителите, но и оние кои дошле во своите викендице, наместо да се одморат, се јатила за работа. Со лопата во рацете, граѓаните сами го чистеа денеска снегот. Велат останале без вода и храна. Не можат да појдат до продавница, ниту до Ски Центарот, бидејќи локалните патишта не се исчистени.

Се жалат дека им Општината и ЈП Македонија пат, молчат, ги нема нигде. Директорот на Македонија Пат Гајур Кадриу за тв 1 вели дека главниот пат во Маврово е исчистен, но дека екипите кои се на терен имаат потешкотии при чистењето на снегот, поради интензивните врнежи и снежната покривка која е над еден метар и дваесет самтиметир.

Не успеавме да стапиме во контакт со надлежните во општината. Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР) најави дека врнежите од снег од попладне ќе засилуваат, особено во западните и северните делови на Македонија. Во овие делови на земјата снежната покривка дополнително ќе се зголеми за 10 до 20 сантиметри, а на планините и повеќе од 20 сантиметри.

Елена Милошевска

Back To Top