skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
Саливан: САД силно го поддржуваат Преспанскиот договор
Димитров и Саливан: Реафирмирање на американската поддршка на интеграцијата на Македонија кон ЕУ и НАТО
„Титаник 2“ продолжува на 26. декември кога ќе се слушаат телефонски разговори
Поднесени седум амандмани на уставните измени – од независната пратеничка група, Алијансата на Албанците, Беса и Мухамед Зекири
Тело за помирување: Амнестија ќе нема за организаторите, тепачите и вооружените лица на 27 април
1ТВ достапна на Тотал ТВ
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK

Анкета на АКТИС: Граѓаните поосвестени и со повеќе надеж за реформи – тема во Студио 1

Анкета на АКТИС: Граѓаните поосвестени и со повеќе надеж за реформи – тема во Студио 1
  • 22.10.2018

Зголемена доверба на граѓаните во политичкиот процес и реформите покажува анкетата на граѓанската организација АКТИС. Според нејзиниот претседател Александар Цветковски, луѓето се плашат да одговараат на анкети поради скандалот со прислушкувањето, но се повеќе склони да бидат аналитични и да не веруваат во сешто и имаат повеќе надеж од порано.

-Најмногу ги интересира корупцијата, да не се пуштаат парите, затоа што граѓаните веројатно сфатија каде е изворот на сите наши зла, а тоа е купчето пари. Политичките партии трчаат по парите, прават коруптивни процеси, тоа се одразува на целото општество, вели тој.

Според него, радува намалениот процент на граѓани без став, од 29 на само 7% за некои прашања или личности. За реформскиот капацитет на Владата, ставовите се многу спротивставени.

-60% мислат дека Владата нема капацитет, но 57% мислат дека Владата сака да спроведе реформи. Значи, да, веруваат дека Владата има политичка волја, но дека нема капацитет, вели Цветковски.

Како што објаснува, анкетата предизвикала огромно внимание кај медиумите, а АКТИС ќе ги побара и политичарите за да поразговара што мислат за податоците.

Целиот разговор погледнете го во видеото.

1tv.mk: Преземањето на авторски содржини обајавени на оваа страница е дозволено само делумно (маx. до 30 насто од содржината) и со ставање хиперлинк до содржината којашто се цитира. Непридржувањето до ова правило ќе значи крадење на информациите и соодветно ќе се санкционира од страна на BMJ Мedia Group, согласно позитивните законски норми.

Back To Top